سمنانی‌ها به تهران آمدند

postheadericon تبادل تجربه‌ مربیان کانون استان‌ها در قالب طرح هجرت

مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان سمنان در قالب طرح هجرت و به‌منظور تبادل تجربه با همکاران تهرانی خود به پایتخت سفر کردند و از بخش‌های مختلف کانون بازدید کردند.
به گزارش نشریه الکترونیک پلاک ۴۴، اولین مرحله‌ی طرح هجرت کانون استان‌ها با هدف شکل‌گیری روند نوین مدیریتی، دانش‌افزایی، هم‌اندیشی و استفاده از کادر مجرب و نیروهای متخصص با بازدید یک‌روزه‌ی کانونی‌های سمنان از موزه‌ی تاریخ و موزه‌ی کودک تهران آغاز شد.
مسوول موزه تاریخ در این بازدید به مربیان و همکاران سمنانی گفت: این موزه که حدود ۶۰۰ متر مربع مساحت دارد از سال ۱۳۴۵ کتاب‌خانه بوده و در اوایل دهه‌ی ۱۳۶۰ تغییر کاربری داده است.
اسلامی گفت: طرح ‌درس‌های ما در این موزه، معرفی شخصیت‌های تاریخی یکصد سال پیش است.
وی هم‌چنین با استفاده از مجموعه عکس‌های گردآوری شده به معرفی شخصیت میرزا حسن شیرازی عکاس‌باشی پرداخت و از هیجان مخاطبان هنگام اجرای این برنامه سخن گفت.
اسلامی افزود: برای مخاطبان با هدف تفهیم مطالب و درک آسان محتوا، زندگی حدود صد و چند سال پیش شخصیت‌ها را با نمایش‌خلاق به اجرا در می‌آوریم و با توجه به این‌که بحث اصلی موضوع تاریخ است، دوره به دوره موضوع‌ها عوض می‌شود در ادامه اجرای نمایش خلاق کمک می‌کند تا هم‌ذات‌پنداری شکل گیرد و مخاطبان با شرکت در این بازی گروهی، موضوع و مطالب را بهتر درک کنند.
اسلامی هم‌چنین، نمونه‌هایی از وسایل قدیمی را به بازدیدکنندگان نشان داد و گفت: در این موزه به مخاطبان اجازه می‌دهیم تا با دست زدن و لمس کردن این وسایل به چالشی که برای آن‌ها ایجاد می‌کنیم بیندیشند. چالش این است که در گذشته این وسایل بود، حالا چیز دیگری جایگزین آن شده است که می‌بینید. تصور می‌کنید در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در واقع خط‌مشی هدف‌دار برای مخاطب، برقراری ارتباط بین زمان گذشته، حال و آینده است.
اجرای نمایش خلاق و پوشیدن لباس‌های آن دوره و معرفی شخصیت حکیم ابن‌سینا و امیرکبیر از دیگر برنامه‌‌های این بازدید بود.
رضا قمرزاده مدیرکل کانون استان تهران نیز در این بازدید پیرامون «طرح هجرت» مطالبی بیان کرد و یادآور شد که پیش از تبادل تجربیات در حوزه‌ی حراست صورت گرفته بود و در گردهم‌آیی مدیران، اجرای این طرح در حوزه‌ی فرهنگی نیز پیشنهاد و تصویب شد و همان‌طور که شواهد امر نشان می‌دهد آغازگر این طرح هم استان‌های سمنان و تهران هستند.
وی گفت: در کانون نقطه‌ی ثقل، مراکز و مربیان هستند. واحد تولید کانون دست به هیچ تولیدی نباید بزند مگر این‌که از مرکز، عضو و مربی نیازسنجی خود را انجام داده باشد. تمام تولیدات کانون باید موردنیاز اعضا و مربیان مراکز باشد.
مشاور مدیرعامل، زیباترین دوره‌ی عمر آدمی را سنین ۶ تا ۱۷ سالگی خواند و گفت: شکوفایی این فطرت به دست کانونی‌ها، خود موهبتی است که خداوند نصیب کرده و باید آن را قدر بدانیم. در این مسیر، ایمان اولین عنصر برای تربیت کودک معرفی شده است. سعی کنیم به استناد سخن مقام معظم رهبری، در قصه‌گویی، در این کار هنری اولین چیزی که ایجاد می‌کنید، ایمان باشد؛ چراکه هیچ‌چیز معادل ایمان نیست. ایمان به خدا، ایمان به اسلام و ایمان به حقیقت مطلق. اگر عنصر ایمان را در مخاطب کودک خود ایجاد کنید یقین بدانید که آن کودک در آینده فردی مفید برای اجتماع خواهد شد.
مهدی جمال مدیرکل کانون سمنان نیز در این دیدار گفت: ما باید تجربه‌های‌مان را به کودکان و نوجوانان انتقال دهیم. مسوولان فراموش نکنند و جایگاه کودک و نوجوان را بشناسند. کارها را جدی‌تر و با دانش بالا انجام دهند.
در ادامه‌ی این نشست کارشناس مسوول فرهنگی، هنری و ادبی استان سمنان نیز به نمایندگی از طرف همکاران گزارش کوتاهی از آمار اعضا و مربیان، تعداد مراکز و فعالیت‌های اجرایی کانون سمنان ارایه داد.
بازدید از نمایشگاه آثار برگزیده‌ی اعضای کودک و نوجوان مراکز کانون تهران در سال ۹۳ و موزه‌ی کودک
نیز از دیگر برنامه‌های این دیدار بود که روز یکشنبه ۱۷ خرداد در مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون انجام شد.

دیدگاهی بنویسید