با پیگیری‌های یک مربی کانون

postheadericon خیران خرم‌آبادی ۱۰ مدرسه را کتاب‌خانه‌دار کردند

ده مدرسه در روستاهای اطراف خرم‌آباد و مناطق محروم به همت یک مربی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و خیران این شهر هم‌زمان با دهه فجر انقلاب اسلامی صاحب یک کتاب‌خانه کوچک می‌شوند.
به گزارش نشریه الکترونیک پلاک۴۴، آفرین پنهانی مربی کتاب‌خانه پستی کانون خرم‌آباد در اقدامی فرهنگی و خیرخواهانه برای ایجاد این کتاب‌خانه، مشارکت کانون استان لرستان و مدیرکل آن همچنین تعدادی از خیران و فرهیختگان علمی و فرهنگی استان را جلب کرد.
در این میان علاوه بر همکاری‌های محمد جواد محمدی مدیرکل کانون استان لرستان و اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون با اهدای کتاب، اهل فرهنگ و قلم، برخی خبرنگاران و دست اندرکاران رسانه های جمعی، چندین پزشک متخصص، دندان‌پزشک، جراح مغز و اعصاب و دامپزشک در تامین هزینه‌‌های این حرکت فرهنگی مشارکت کردند.
این در حالی است که وظیفه شغلی مربی کتاب‌خانه پستی کانون خرم‌آباد ترویج، توسعه و تعمیق فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در میان کودکان ونوجوانان مناطقی است که به لحاظ جغرافیایی از دایره پوشش کتاب‌خانه‌های ثابت و سیار شهری و روستایی خارج هستند و این کتاب‌خانه با عضوگیری از بین دانش‌آموزان مدارس حاشیه‌ی شهر و مناطق روستایی و محروم از هرگونه فعالیت یا خدمات فرهنگی، به آن‌ها به صورت رایگان کتاب امانت می‌دهد.
دانش‌آموزان در این شیوه خدمت‌رسانی کانون مسوول کتاب‌خانه را کمتر می‌بینند و تنها پس از مطالعه دو کتاب، آن را داخل پاکتی – که برای آن‌ها در داخل بسته پستی قرار داده شده است – (باز هم به صورت رایگان) به کتاب‌خانه بازمی‌گردانند.
آفرین پنهانی مسوولیت یکی از همین کتاب‌خانه‌های کانون را در خرم‌آباد برعهده دارد که حدود ۲۵ مدرسه را پوشش می‌دهد.
او می‌گوید لابه‌لای یکی از همین کتاب‌ها یک دانش‌آموز کلاس سوم ابتدایی مدرسه‌ی زینب (۱) در منطقه‌ی کوهستانی کوهدشت، یاددادشتی قرار داده بود که متن آن چنین بود: «شما خیلی مهربانید و من نمی‌دانستم مهربانی این قدر قشنگ است» و این متن خیلی من را تحت تاثیر قرار داد.
پنهانی افزود: کتاب‌خانه پستی خرم‌آباد یکی از مراکز فعال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان لرستان است و ما با حضور در مدارس و بین بچه‌ها در سه سال گذشته توانستیم تعداد اعضای این کتاب‌خانه را افزایش دهیم در عین حال در این دیدارهای رودررو به تقویت توانایی‌ها و استعدادهای پنهان بچه‌ها با اجرای فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ادبی می‌پردازیم و طی سال کتاب‌های مناسب سن این کودکان و نوجوانان را به آن‌ها امانت می‌دهیم
این مربی کانون در عین حال یادآورشد: در کنار این استقبال بچه‌ها، ضرورت و نیاز‌های آن‌ها اقتضاء می‌کرد که آنان به یک ایستگاه مطالعه‌ی دایمی برای زمان‌های فراغت خود به راحتی دست‌رسی پیدا کنند به همین دلیل با برخی از اهالی فرهنگ و دوست‌داران کتاب و کتاب‌خوانی به رایزنی پرداختم تا بتوانیم در هریک از این ۲۵ مدرسه، کتاب‌خانه کوچکی با عنوان «ایستگاه یار مهربان» ایجاد کنیم و البته همت، همدلی و دغدغه‌های فرهنگی آنان برای پرورش فکری بچه‌ها از طریق مطالعه باعث شد تا در حال حاضر بتوانیم در هریک از این مدارس یک کمد، میز مطالعه و چند صندلی به همراه کتاب‌های تخصصی و مناسب سن مخاطبان فراهم کنیم.
به گفته‌ی وی مدرسه محمدباقرصدر، مدرسه حکمت، مدرسه لاله، مدرسه زینب (۱ و ۲)، مدرسه وحدت (۱ و ۲)، مدرسه انقلاب(۱ و۲) مدرسه رباطی(۱) مقطع ابتدایی، مدرسه رباطی(۲) مقطع راهنمایی، جامی و سرپنجه قلایی، ده مدرسه‌ای هستند که فعلا امکان تجهیز آنان را داشته‌ایم.
پنهانی توضیح داد در حال حاضر امکانات «ایستگاه یار مهربان» در نیمی از این مدارس مستقر شده است و نیم دیگر تا دهه فجر و سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب و پایان بهمن ۱۳۹۴ به این مدارس انتقال پیدا می‌کند.
او در عین حال اظهار امیدواری کرد که در مرحله‌ی بعدی و با همت خیران و نهادهای فرهنگی بتوانیم ایستگاه یار مهربان را در دیگر مدارس تحت پوشش کتاب‌خانه پستی کانون خرم‌آباد از جمله: داربید، ادب شاهیله، چم قبرستان، شینه، عدل‌آباد، چشمه طلا، چم گرگعلی، نعل‌آباد، بیژنوند علیا، چم‌شاهی، شهید فهمیده و بردیل نیز ایجاد کنیم.

دیدگاهی بنویسید