postheadericon دفتر آبی،خاطره آبی

کوچک که بودم هرجمعه به همراه پدرومادر به خانه مادر بزرگ می رفتم خانه مادر بزرگ باغچه بزرگی داشت که پربود از گل های رنگارنگ لاله عباسی ودرخت هایی که با دست هایشان آسمان را قلقلک می دادند.خاک نرم باغچه بهترین جا برای من بودکه مجسمه های گلی درست کنم وآن‌ها را در آفتاب خشک کنم.گاهی مادر فرش کوچکی زیر درخت سیب می انداخت تا من در سایه سار مهربانی نگاه مادر وعطوفت برگ های سیب نقاشی بکشم وبا سنگریزه ها بازی کنم.
یادم نمی رود، هیچ وقت مادر به خاطر رنگی شدن  دست هاوگلی شدن لباس ها دعوایم نکرد و در مقابل کارهای کوچک اشتباهی که انجام می دادم به جای داد وبیداد وسرزنش قصه های شیرین می گفت. شب ها برایم کتاب می خواند.  من از شخصیت های خوب قصه هایش، خوبی ها را یاد می گرفتم وبا کارهای زشت  آدم های بد می فهمیدم آدم های بد را هیچ کس توی دنیا دوست ندارد. 
بزرگ تر که شدم، وقتی کلاس اول دبستان بودم، کوچکترین آرزو یم این بود که یک کیف آبی داشته باشم  وبزرگ ترین آرزویم این بود که وقتی بزرگ شدم معلم شوم.
 مادر برایم شرط گذاشته بود که اگر بتوانم پنج شعر را بدون اشتباه حفظ کنم وبرایش بدون اشکال وقشنگ بخوانم، برایم کیف آبی را می خرد . بالاخره یک روز وقتی کیف آبی را در دستان مادر دیدم از خوشحالی بالا پریدم اما جالب تر از کیف آبی هدیه‌هایی بود که مادر برایم توی کیف آبی گذاشته بود. چند کتاب داستان یک روان نویس آبی ویک دفتر یادداشت زیباکه رنگ آن هم  آبی بود.
 از آن روزبه بعد به توصیه مادر،  من خلاصه کتاب هایی را که می خواندم یا از دوستانم امانت می گرفتم توی آن دفتر می نوشتم و زیر هر نوشته یک نقاشی کوچک می کشیدم.آن دفتر بعدها، به پیشنهاد معلم‌مان هرشب مهمان خانه یکی از بچه ها شد تابقیه هم با کمک خانواده این دفترراتهیه کنند. وحالا من بعد از سال هابه آرزوی بزرگ کودکی‌هایم رسیده ام ومربی بچه های کانون هستم. خوشحالم که به بچه ها یاد می دهم چطور از کتاب خواندن لذت ببرند. خوشحالم که هر روز می توانم در کنار آن ها یک شعر تازه حفظ کنم وخوشحالم که با کمک بچه ها با نویسنده ها وتصویر گران تعداد زیادی از کتاب های کودکان آشنا شده ام وخوشحالم که   بچه ها ی کتاب خوان کانون هم  دفتری شبیه دفتر آبی کودکی های من را در دست های کوچک ومهربانشان دارند.
 فرزانه ایران نژاد …مسوول کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان سیرجان َ وکارشناس ارشد روانشناسی

دیدگاهی بنویسید