postheadericon دومین کتاب‌خانه سیار کانون کوهرنگ در مسیر روستاهای منطقه

کتابخانه سیاری که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در کوهرنگ چهار محال و بختیاری راه‌اندازی کرده، بیست روستای این منطقه را به گستره‌ی پوشش مراکز کانون اضافه می‌کند.
به گزارش نشریه الکترونیک پلاک۴۴، صبح روز سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ نمایندگان بنیاد خیریه‌ی ارشد بختیاری – مجموعه‌ای که بانی فعالیت‌های خیرخواهانه، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی و درمانی در این منطقه‌اند – یک دستگاه خودرو کاپرا را به کانون اهدا کردند تا این کتاب‌خانه سیار، حرکت خود را به سمت روستاهای منطقه آغاز کند.
شهریور امسال، زمانی که کانون اردویی تابستانی برای جمعی از بچه‌های این منطقه برپا کرده بود، تعدادی از کودکان روستایی که از برنامه‌های شاد، با نشاط و آموزنده‌ی این اردو به وجد آمده بودند دست عبدالصالح جهانبازی(همکار شهید کانونی که در فاجعه منا جان خود را از دست داد) را می‌فشارند و به او می‌گویند: «آقا ما مشکل مسیر و وسیله نقلیه داریم و نمی‌توانیم هر روز به کوهرنگ برویم تو رو خدا برای ما هم کانون بیاورید» و اکنون این خواسته آنان به همت یک خیر نیکوکار تحقق یافته است.
بر اساس این گزارش در آیین گشایش دومین کتاب‌خانه سیار روستایی کانون در منطقه کوهرنگ علاوه بر نمایندگان موسسه اهدا‌کننده خودرو، فرماندار چلگرد و مدیرکل کانون استان نیز حضور داشتند.
این آیین در مرکز فرهنگی‌هنری ثابت کانون در چلگرد برگزار شد و در آن «نجمه ارشد بختیاری» نماینده بنیاد خیریه که برای خرید این خودرو ۸۰۰ میلیون ریال هزینه کرده‌اند، با حضور در این جشن هدف از این اقدام را ترویج فرهنگ مطالعه و گسترش علم و شادی در بین کودکان این سرزمین عنوان کرد و از بچه‌ها خواست به علم‌آموزی توجه کنند تا این منطقه در مسیر توسعه و پیشرفت قرار بگیرد.
فرزاد رحیمی مدیر‌کل کانون استان چهار محال و بختیاری نیز در این آیین با اشاره به این که کتاب و کتاب‌خوانی عامل درست اندیشیدن است و اگر بخواهیم فکر کسی زنده بماند او را باید تشویق به کتاب خواندن کنیم
وی توضیح داد که کتاب‌خانه سیار کانون کوهرنگ با ۱۶۰۰ جلد کتاب تجهیز شده است که این کتاب‌ها در هر بار مراجعه به روستاها به‌صورت امانی به دست کودکان و نوجوانان ساکن این بیست روستا خواهد رسید.
بر همین اساس مرتضی زمان‌پور فرماندار منطقه‌ی کوهرنگ نیز ضمن قدردانی از فعالیت‌های کانون در چلگرد با اشاره به وسعت زیاد این منطقه، راه‌اندازی کتاب‌خانه سیار روستایی را از طرح‌های خوب برای ترویج فرهنگ و کتاب‌خوانی در این منطقه دانست.
قرائت قرآن، اجرای سرود، دکلمه و معرفی کتاب از جمله برنامه‌های اجرا شده از سوی اعضای مرکز چلگرد در این آیین بود.
همچنین تعدادی لوح یادبود و کتاب به دست مربی کتاب‌خانه سیار روستایی به کودکان حاضر در برنامه اهدا شد.
مراکز سیار کانون قدمتی ۴۹ ساله دارند و مناطقی را تحت پوشش قرار می‌دهند که در آن‌ها مراکز ثابت کانون وجود ندارد. در این کتاب‌خانه‌ها علاوه بر امانت کتاب بخشی از فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ادبی کانون نیز مانند قصه‌گویی، شعرخوانی، نمایش خلاق، بحث آزاد، فعالیت‌های هنری مانند نقاشی، خوشنویسی، کاردستی و پخش فیلم و … به بچه‌ها ارایه می‌شود.
شمار مراکز سیار روستایی کانون در سراسر کشور اکنون به ۹۹، مراکز سیار شهری به ۱۴، کتاب‌خانه‌های پستی به ۵۲ و مراکز ثابت آن به ۷۷۰ مرکز رسیده است تا کانون در پنجاه سالگی‌اش دارای ۹۳۵ مرکز باشد.

دیدگاهی بنویسید