postheadericon راه‌اندازی دوباره آسمان‌نمای شهرکرد مقدمه‌ی گسترش فعالیت‌های نجومی در استان

چتر آسمان‌نمای مرکز فرهنگی‌هنری شماره یک کانون پرورش فکری بر سر کودکان و نوجوانان شهرکردی باز شد تا این اقدام علمی، فرهنگی مقدمه‌ای را برای گسترش فعالیت‌های نجومی در استان چهار محال و بختیاری فراهم کند.
مدیرکل کانون استان در جریان به‌سازی و راه‌اندازی دوباره این آسمان‌نما در شهرکرد، ایجاد رصد‌خانه‌ها و توسعه‌ی این مراکز را از جمله سیاست‌های کلان کانون در سطح کشور برشمرد و گفت: گسترش فعالیت‌های نجوم و ستاره‌شناسی و سیر در پدیده‌های الهی در آسمان از اهداف راه‌اندازی این آسمان‌نما به شمار می‌آید. در عین حال تجربه کانون در استان‌های مختلف نشان داده که از این فعالیت استقبال خوبی به‌عمل می‌آید.
به گزارش نشریه الکترونیک پلاک ۴۴، فرزاد رحیمی در همین حال شرایط جغرافیایی و اقلیمی استان را برای توسعه فعالیت‌های نجومی مناسب عنوان کرد و توضیح داد: شهرکرد را به واسطه ارتفاع زیاد آن از سطح دریا به عنوان بام ایران در بین مراکز استان‌های کشور می‌شناسند و چند شهر دیگر استان نیز در شمار مرتفع‌ترین شهرهای ایران قرار دارند. در عین حال برخورداری از هوای صاف و مناسب، گسترش این فعالیت‌ها و ارایه‌ی آموزش‌های نجومی را در چهار محال و بختیاری ضروری می‌سازد.
وی با تاکید بر آشناسازی اعضا با جلوه‌هایی از قدرت لایتناهی خداوند در آسمان به اشتیاق خانواده‌ها و اعضای کانون در استقبال از چتر آسمان نما اشاره و تصریح کرد در هر بازدید ۳۰ نفر از اعضا می‌توانند در زیر این چتر قرار گرفته و آموزش‌های لازم در این زمینه را ببینند.
اطلاع از سطح شناخت و آگاهی‌های نجومی اعضا در جریان پرسش و پاسخ با دانش‌آموزان، آشنایی اعضا با انواع جرم‌های آسمانی از جمله سیاره‌ها و ستارگان و سیارک‌ها و تفاوت‌های آن‌ها، آشنا کردن اعضا با زاویه قرار گرفتن کره‌ی زمین نسبت به خورشید و شرایط مناسب جهت زیست موجودات، استفاده عملی از کره‌ی جغرافیا و آشنایی با طول و عرض جغرافیایی، آشنایی مقدماتی با چگونگی تشکیل فصل‌های سال با بهره‌گیری از نمایش خلاق اعضای کانون در نقش زمین و خورشید و آشنایی آن‌ها با منظومه شمسی از جمله اهداف راه‌اندازی این مرکز است.
در همین حال اعضای کانون در زیر چتر آسمان‌نما با خط افق، ‌دنیای ستارگان و تولد و زندگی و مرگ آن‌ها و البته خورشید – که با چهار و نیم میلیارد سال سن ستاره‌ای جوان است – همچنین تعریف صورت فلکی دب اصغر و ستارگان دبه و مراق و مکان‌یابی ستاره قطبی و جهت‌یابی شمال آسمان آشنا می‌شوند.
بر همین اساس استفاده از انواع ابزارهای نجومی در دسترس از جمله ربع جداری و لبنه و اسطرلاب و گردونه آسمان، آشنایی مقدماتی با نرم افزارهای استاری نایت و استار چارت و کار با نرم افرار پیلو از دیگر برنامه‌های شاداب و جذاب این کارگاه است.
مربیان خلاق کانون در عین‌حال در زیر این چتر، افسانه‌هایی از صورت‌های فلکی از جمله افسانه آندرومدا و هرکول و برساووش را برای اعضا بازگو می‌کنند.

دیدگاهی بنویسید