postheadericon رصدخانه نجوم کانون زنجان بازگشایی شد

رصدخانه مرکز علوم و نجوم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان زنجان پس از تعمیر، دوباره بازگشایی شد.

به گزارش نشریه الکترونیک پلاک۴۴، این رصدخانه که هفت سال پیش افتتاح شده بود به دلیل برخی مشکلات در گنبد پلانتاریوم مدتی فعالیت آن متوقف شد که پس از بازسازی، دوباره راه‌اندازی شد.
بر اساس این گزارش، با رفع مشکلات فنی و اقدام‌های صورت گرفته این امکان فراهم شد تا علاقه‌مندان به علم نجوم و ستاره‌شناسی بتوانند از امکانات و تجهیزات پیشرفته این مرکز استفاده کنند.
بر همین اساس، رصدخانه مرکز علوم و نجوم کانون زنجان به منظور ایجاد زمینه‌ی لازم برای مشاهده شگفتی‌های آسمان شب برای تمامی علاقه‌مندان برنامه‌ریزی‌های مناسبی را صورت داده است.
در حال حاضر امکانات اصلی این رصدخانه که یک تلسکوپ ۱۴ اینچی اشمیت کاسگرین SCT است؛ این تلسکوپ بزرگ‌ترین اپتیک سلسترون در این رده است. تلسکوپی با قطر ۳۵۶ میلی‌متر و با استقرار بر پایه‌ای استوایی با دقت بسیار بالا، ابزاری قدرت‌مند برای رصدهای جدی و کارهای تحقیقاتی و علمی است.
این تلسکوپ رصدخانه‌ای بسیار کاربردی در عکاسی با CCD یا دوربین‌های دیجیتالی است و از ابزارهای جدی رصدی برای تحقیقات علمی است.
امکان تنظیم برای یافتن هزاران جرم آسمانی ساکن و ثابت است و می‌توان آن را به گونه‌ای تنظیم کرد که بدون نیاز به یافتن ستاره‌های نشانه، در حالت تنظیم مانده و حتی پیش از غروب خورشید و تاریک شدن هوا، آماده‌ی کار باشد.
تماشای اجرام آسمان شب از دریچه یک تلسکوپ می‌تواند یکی از لذت بخش‌ترین تجربه‌های زندگی هر انسانی باشد و برای شناخت رمز و رازهای نهفته در دل آسمان شاید یکی از بهترین روش‌ها رصد اجرام آسمانی است که برای داشتن یک رصد خوب می‌توان از ابزار مختلفی که در رصدخانه‌ها وجود دارند، بهره گرفت.
اطلاعات بیشتر را می‌توانید در سایت اختصاصی مرکز فرهنگی، هنری و علمی علوم و نجوم به نشانی http://www.markaznojum.blogfa.com دریافت کنید.

دیدگاهی بنویسید