postheadericon شوق یادگیری

 پور افینمن قریب به ۳ سال است که افتخار خدمت در کانون را دارم. مربی کتابخانه سیار روستایی هستم و هر روز با این امید راهی روستا می شوم که شوق کتاب خواندن را به بچه های روستایی هدیه دهم و آنان بیش از پیش با کتاب خواندن انس بگیرند.
تلاش می کنم تا استعداد اعضا و نیازهای‌شان را شناسایی کنم و مطابق با نیازهای‌شان امکاناتی را به طور مساوی در اختیار تک تک آنان قرار دهم.
یکی از دانش آموزان به نام راضیه از ابتدای امسال عضو کتابخانه شد. بسیار فعال و کتاب‌خوان بود. هر وقت از او می پرسیدم که در چه پایه‌ای تحصیل می‌کند، جوابی نمی‌داد تا این که روزی به طور اتفاقی از دوستانش شنیدم، پدر و مادرش گفتند: حالا که راضیه تا کلاس ششم درس خوانده، کافی است و پدرش اجازه رفتن به شهر را برای ادامه تحصیل به او نمی‌دهد. بنابراین مجبور به ترک تحصیل است.
از آن روز تلاش کردم تا در صحبت‌هایم به اعضا بگویم، آدم خودش می‌تواند با کتاب خواندن معلم خودش باشد. کسی که کتاب‌های خوب می‌خواند، آدم با سوادی است و بیشتر از قبل به کتاب‌خوانی اهمیت می‌دادم.
خیلی با خودم فکر کردم که برای او چه کاری می‌توانم انجام دهم. بهترین نکته‌ای که به ذهنم رسید این بود که بخش مکاتبه‌ای مرکز آفرینش های ادبی کانون را به او معرفی کنم. حالا او یکی از اعضای بخش مکاتبه‌ای کانون است. هر روز اشتیاق بیشتر را در چهره او می‌بینم و خیلی خوشحالم که او خوشحال است و از خواندن و آموختن فاصله نگرفته است.
رضا پور افین مربی کتابخانه سیار روستایی بیرجند- خراسان جنوبی

دیدگاهی بنویسید