از آلمان تا ایران برای یک خاطره‌بازی

postheadericon قدر مربیان کانون را می‌دانیم

عضو قدیمی کانون و متخصص امروزی اتاق عمل پس از ۱۷ سال اقامت در آلمان به ایران آمد تا خاطرات دوران کودکی خود را با مربی آن روزهای یک مرکز کانون در تهران مرور کند.
به گزارش نشریه الکترونیک پلاک ۴۴، مرتضی گلستانی تکنیسین ۵۷ ساله اتاق عمل در آلمان نزدیک به ۴۵ سال پیش عضو مرکز شماره ۱۴ کانون در پارک جهان‌پناه تهران بود و اکنون پس از این همه سال برای قدردانی از فخری‌سادات سیداشرف‌سلیمانی مربی مسوول آن سال‌های کانون بار دیگر به کتاب‌خانه‌ای پای گذاشت که هنوز دیوارها و قفسه‌ها و صندلی‌های آن یادآور خاطرات خوش دوران کودکی اوست.
این عضو فعال مرکز ۱۴ کانون تهران متولد سال ۱۳۳۷ است و تا قبل از رفتن به خدمت سربازی به مدت ۱۰ سال در کانون به فعالیت‌های مختلفی چون تئاتر و درست کردن روزنامه دیواری و ده‌ها فعالیت دیگر مراکز کانون می‌پرداخت و اکنون قدرشناسانه به عنوان یک ایرانی متخصص مقیم خارج از کشور، موفقیت امروز خود را مدیون مربیان کانون می‌داند.
این عضو قدیمی کانون در فضای صمیمی این دیدار ضمن تشکر و قدردانی از زحمت‌های مربی خود می‌گوید: اگر عضو کانون نبودم و با کمک و رهنمودهای مربی‌ام در مسیر مطالعه قرار نمی‌گرفتم امروز جزو دزدان حرفه‌ای می‌شدم!
توجه به مطالعه و تاکید کانون در ۵۰ سال فعالیت موثر خود بر اهمیت گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی از دید این ایرانی متخصص نیز دور نمانده است و او ضمن اشاره به پایین بودن آمار مطالعه در بین کودکان و نوجوانان، به آن‌ها پیشنهاد می‌دهد برای بهره بردن از وقت خود حتی در زمان حضور در مدرسه، عضویت در کتاب‌خانه‌ها را فراموش نکنند.
فخری‌سادات سیداشرف‌سلیمانی مربی مسوول سابق کانون که اکنون دوران بازنشستگی خود را می‌گذراند، نیز کانون را مکان مقدسی دانست و گفت: بچه‌ها محتاج قلب مهربان و شاد هستند. مربیان قلب پاکی دارند و این محبت و تجربه‌ی خود را از بچه‌ها دریغ نمی‌کنند.
وی در ادامه گفت: اعضای کانون در تهران و شهرستان مانند بچه‌های خودم بودند. در طول روز در کار غرق بودم و فکر و ذهنم به کتاب‌خانه معطوف بود. بچه‌ها مشکلات خود را با من در میان می‌گذاشتند و البته هنوز خانواده‌هایی که من را می‌شناسند درباره‌ی مسایلی با من مشورت می‌کنند.
این مربی کانون متولد ۱۳۲۵ و ساکن لنگرود است و در دهه‌ی ۵۰ به عنوان مربی مسوول در مرکز فرهنگی‌هنری ۱۴ مشغول به فعالیت بوده است.
او پیشتر نیز به مدت سه سال به عنوان مربی مسوول در کانون آستانه اشرفیه و بیست‌و‌دو سال در کانون لنگرود فعالیت داشته است.
پایان‌بخش دیدار صمیمی این عضو و مربی قدیمی کانون پس از یادآوری خاطرات خوش، بازدید از نمایشگاه آثار اعضا امروز همان مرکز باسابقه بود.
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال ۱۳۴۴ تاسیس شد و اکنون در ۵۰ سالگی خود با دارا بودن بیش از ۹۲۱ مرکز فرهنگی هنری ثابت، سیارشهری و روستایی و کتاب‌خانه‌ی پستی همچنان به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد.
پرورش و شناسایی خلاقیت‌های فرهنگی هنری و ادبی کودکان و نوجوانان ایرانی در تمامی این سال‌ها، سابقه‌ای درخشان در کارنامه کانون بر جای گذاشته است و میلیون‌ها مخاطب ایرانی این مراکز، بخشی از موفقیت خود را همواره مدیون مربیانی می‌دانند که در همین مراکز، فضای مناسبی را برای خواندن و مطالعه در اختیار آن‌ها قرار دادند.

دیدگاهی بنویسید