در گفت‌وگو با دبیر اجرایی مطرح شد:

postheadericon نقاشی‌های کودکان حرف اول جشنواره قرآنی مهر مبین را می‌زند

تقویم سال را که ورق بزنید، در لابلای صفحات آن همیشه بهانه‌ای برای انس با کتاب آسمانی ما مسلمانان پیدا می‌شود.از ماه مبارک رمضان که اوج انس و الفت با قرآن کریم است تا روزهای مختلف سال، فرصتی هست تا از کتاب خدا بیشتر بدانیم. جشنواره قرانی مهر مبین یکی از این فرصت‌های خوب و ارزنده است. بچه‌ها از جای جای این سرزمین آثارشان را به دبیرخانه می‌فرستند و امیدوارند که نامشان در واپسین‌روزها در فهرست برگزیدگان جای بگیرد. از شعر و نقاشی گرفته تا نشریه دیواری و انیمیشن، در میان آثار یافت می‌شود. مربیان و بزرگترها هم در این جمع حضور دارند. آبان ماه امسال، جشنواره قرآنی مهر مبین، چهار ساله می‌شود و نتایج این دوره روز ۱۸ آبان طی مراسمی اعلام می‌شود. به همین بهانه گفت‌وگویی با مریم مهدوی کارشناس فرهنگی کانون استان مرکزی و دبیر اجرایی چهارمین جشنواره قرآنی مهر مبین انجام داده‌ایم که با هم می‌خوانیم.
فریبا نوروزیه کارشناس روابط عمومی کانون استان مرکزی

جشنواره قرآنی مهر مبین از چه سالی آغاز به کار کرد؟
جشنواره مهر مبین از سال ۸۷ کار خودش را شروع کرد و هر سال با بخش‌های متفاوتی و با نگاهی نو به یک موضوع از موضوعات مطرح شده در قرآن می پردازد . اولین جشنواره با موضوع طبیعت در قرآن در سال ۸۷ برگزار شد. دومین جشنواره را با موضوع قصه‌های قرآنی، پند های جاودانی در سال ۸۸ برگزار کردیم. سومین جشنواره قرآنی مهر مبین با موضوع علم در قرآن در سال ۸۹ برگزار شد و اینک چهارمین جشنواره با موضوع اخلاق در قرآن با محوریت ( حسد در قرآن ، تکبر در قرآن، اسراف در قرآن ، احترام به والدین ، عفاف در قرآن و امانتداری در قرآن) را پیش رو داریم. از ابتدای سال ۹۰ جلسات برنامه ریزی این جشنواره در خصوص انتخاب موضوع تشکیل شد و در خرداد ماه فراخوان آن را ارایه کردیم. تا ۱۵ مهر ماه هم آثار رسیده جمعبندی شد و ۱۰ آبان ماه نیز داوری ‌آثار به پایان رسید. به یاری خداوند مراسم اختتامیه نیز در ۱۸ آبان ماه برگزار خواهدشد .

در این جشنواره چه گروه های سنی می توانستند شرکت کنند؟
در این جشنواره گروه های مختلف سنی شرکت می کنند که بدین ترتیب است.
کودکان ( ۶ تا ۱۰ سال) نقاشی
نوجوانان (۱۱ تا ۱۶ سال ) تحقیق/ ماکت/ نشریه دیواری/ نقاشی /خوشنویسی/انیمیشن و شعر
مربیان و بخش آزاد ( بزرگسال ) تحقیق/ماکت/قصه گویی/تصویرگری/خوشنویسی و شعر

در بخش‌های مختلف چه تعداد آثار به دبیرخانه رسید؟
در مجموع ۲۱۸ اثر در بخش فرهنگی ۷۰۳ اثر در بخش هنری و ۱۱۰ اثر در بخش ادبی و در مجموع ۱۰۳۱ اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده است و بیشترین تعداد اثر مربوط به نقاشی کودک با ۲۹‌ اثر بوده است .

امسال نسبت به سال‌های گذشته استقبال از جشنواره چه طور بود؟
استقبال از جشنواره نسبت به سال گذشته بسیار بهتر بود و در کل سایر استان‌ها‌نسبت به ۴ سال گذشته خیلی خوب از جشنواره استقبال کردند.

آثار راه یافته به جشنواره از چه ویژگی‌هایی برخوردار است؟
آثار از کیفیت مطلوب برخوردار هستند، اما در بعضی آثار ارتباط موضوعی با موارد خاص‌عنوان شده، تطابق ندارد.

ان شاالله برای مراسم اختتامیه چه برنامه‌هایی خواهید داشت؟
مراسم اختتامیه شامل بخش‌های بازدید از نمایشکاه آثار رسیده ، سخنرانی در ارتباط با موضوع جشنواره ، اجرای نمایش عروسکی ، قصه گویی با موضوع جشنواره ، اهدای جوایز برگزیدگان و بخش‌های جنبی دیگر خواهد بود.

بارزترین ویژگی این جشنواره را در چه می‌دانید؟
بارزترین ویژگی، نگاه تازه جشنواره به آیات قرآن است که مخاطبین با بهره گیری از این چراغ روشن، آیات قرآن را در قالب‌های فرهنگی و هنری و ادبی برای کودکان و نوجوانان قابل لمس می‌کنند.

با تشکر از شما و زحماتتان

دیدگاهی بنویسید