postheadericon نقش و اهمیت فضاسازی خلاقانه در مراکزکانون

 نقش و اهمیت فضاسازی خلاقانه در مراکزفرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان

تهیه کننده:
پرستو وحیدی
کارشناس مسئول فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان ایلام
چکیده:
این مقاله با هدف توجه به نقش و اهمیت فضاسازی در مراکز فرهنگی هنری کانون ، با شیوه ی کتابخانه ای نوشته شده است.
بی اهمیت شمردن نیازهای کودکان و نوجوانان در کتابخانه ها ، باعث دوری آنان در زمان حساس زندگی شان از این مکانهای فرهنگی خواهدشد. براین اساس مراکزفرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان همواره باید تلاش کنند تا با هر اقدام ارزشمند فرهنگی به نیازهای کودکان ونوجوانان اهمیت داده و برای رسیدن به اهداف خود تمام نیازهای آنان راشناسایی کرده و تا حد امکان در برآورده کردن نیازهای مهم  تلاش نمایند که در امر  فضا سازی نیز ، باید از این قاعده تبعیت کرد .
معمولاً نخستین چیزی که در هنگام ورود به یک فضای جدید ، توجه کودکان و نوجوانان را جلب می کند شکل ظاهری ، فضا سازی و  فضای داخلی ساختمان است ،این شاخص از  دیدگاه خانواده ها نیز ، جهت  انتخاب یک مکان آموزشی و فرهنگی  برای فرزندانشان ، بسیار حائز اهمیت است  و  به عنوان یک معیار مهم به کار گرفته می شود. بر این اساس در مراکز فرهنگی هنری کانون برای رسیدن به هدف غایی مجموعه ، علاوه بر بر نامه ریزی تربیتی با ارائه ی فعالیتهای خاص برای مخاطبین (۷ تا ۱۷ سال )، با در نظر گرفتن معیارهای مهم تخصصی  شامل: ۱- شناخت روحیه ی کودکان و نوجوانان۲-داشتن هدف ۳- انتخاب مناسب  رنگ ها ۴-ترکیب بندی اصولی ۵-خلاقیت ۶- مشارکت دادن اعضا در فضاسازی ۷- استفاده از نور مناسب و توجه به عوامل انسانی ،   فضا سازی را  هدفمند و جهت دار نمود و به واسطه ی آن به ا هدف ۱-جذب مخاطبین ۲-به وجود آوردن احساس امنیت و تعلق خاطر به فضا برای اعضا ۳-  بهینه سازی فضاها و دستیابی به کارایی و کارکرد مناسب ۴-  زیباسازی و روح بخشیدن به  فضاهای خالی مراکز ۵-  انتقال نکات تربیتی و اطلاعات عمومی از طریق عناصر بصری۶- تشویق اعضا به مطالعه ی بیشتر کتاب ۷- پایداری اعضا و …  دست یافت و می توان از این فضاسازی در مراکز  به عنوان یک ابزار تربیتی استفاده کرد .
کلمات کلیدی: کانون،فضاسازی، کودک، مربی ، فعالیت،مرکزفرهنگی هنری،خلاقیت ،اعضا

۱-مقدمه:
دنیای کودکی دنیای رویاها و آرزوهای آسمانی است. حفظ این دنیای پاک در گرو حمایت بزرگسالان است چرا که کودکان به علت ویژگی های سنی خویش ، توانایی لازم برای حفظ و دفاع از دنیای خود را ندارند.
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یکی از نهادهایی است که براساس هدف و ماموریت های مندرج دراساسنامه مصوب ۳۱/۲/۵۹ شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران برای تولید و عرضه خدمات و محصولات فرهنگی به کودکان و نوجوانان تاسیس شده است و باشناسایی مسایل فرهنگی تربیتی کودکان و نوجوانان و سیاست گذاری درجهت ایجاد فضای لازم و نیز فراهم آوردن زمینه های اجرایی،تلاش نموده  جهت رشد و پرورش فکری و ذوقی کودکان و نوجوانان و کمک به شکوفایی استعدادهایشان براساس ارزشها وتعلیم و تربیت اسلامی به این مهم جامعه عمل می پوشاند.
۲- تعاریف
تعریف کانون: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان  شرکتی دولتی است که براساس هدف و ماموریت های مندرج دراساسنامه مصوب ۳۱/۲/۵۹ شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران برای تولید و عرضه خدمات و محصولات فرهنگی به کودکان و نوجوانان تاسیس شده است نزدیک به نیم قرن می گذرد.
تعریف مرکز فرهنگی هنری:
مرکزفرهنگی هنری مکانی است فرهنگی،  باداشتن فضای کتابخانه و مکان هایی برای برگزاری فعالیت ها  ، نیروهای تخصصی ، فعالیت های فرهنگی، هنری و ادبی،  جهت شناسایی و شکوفا کردن استعدادها و  مسایل فرهنگی تربیتی کودکان و نوجوانان( ۷ تا ۱۷ سال) فعالیت نموده  و  باهدف ایجاد امکانات لازم جهت رشد و پرورش فکری و ذوقی کودکان و نوجوانان و کمک به شکوفایی استعدادهایشان براساس ارزشها و تعلیم و تربیت اسلامی تلاش می نماید. 
تعریف فضاسازی: فضاسازی مجموعه اقداماتی است که با عناصر وابسته و مرتبط از قبیل( فرم، رنگ، بافت، نور و …در قالب طرح های دیواری ، معرفی های دیواری ، پیام های تربیتی، نشانه ها و…)  سعی در بهینه سازی فضاها و دستیابی به کارایی و کارکرد مناسب در کنار زیبایی معانی دارد و به منظور تسهیل ارتباط با مخاطب یا انتقال  پیامی خاص در مراکز صورت می گیرد.
تعریف خلاقیت:ابتکار و خلاقیت از شاخص های مهم یک کشور و ملت توسعه یافته است. خلاقیت قابلیتی است که در شکوفایی آن باید برنامه ریزی کرد و فرآیند آن را مدیریت و هدایت نمود.در تعریف و توصیف خلاقیت دانشمندان و صاحب نظران دیدگاه های متفاوتی دارند .به طور مثال ((گزلین))اعتقاددارد خلاقیت ارایه ی کیفیت های تازه ای از مفاهیم و معانی است.   در حقیقت خلاقیت نوعی توانایی در تولید ایده‌های نو از طریق ترکیب، تغییر و دوباره به‌کارگیری آنها در یک ترکیب و طرح جدید است. گاهی ممکن است در اثر این ترکیب و تغییر، ایده‌ای بسیار خلاقانه، برجسته و عالی ظهور کند و گاهی هم یک ایده ساده، خوب و عملی. در هر حال هر دو توانسته‌اند تأثیر شگفت‌انگیزی از خود برجای بگذارند.
۳-ضرورت فضاسازی خلاقانه درمراکز:
بی اهمیت شمردن نیازهای کتابخانه ای کودکان و نوجوانان، باعث دوری آنان در زمان حساس زندگی شان از این مکان مهم فرهنگی خواهد شد براین اساس مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان باید همواره  تلاش کنند تابرای رسیدن به اهداف خود تمام نیازهای کودکان و نوجوانان را شناسایی و در چارچوب وظایف تعریف شده ، عملی کنند.
ازجمله نیازهای اولیه مخاطبین به علت جداشدنشان ازخانه و خانواده و پیوستن به محیط های اجتماعی که دارای شرایط متفاوتی هستند و برای آنها یک رخدادهیجان انگیز وگاه دلهره انگیزایجادمی کند داشتن فضایی امن و سرشار از  آسایش است. پس برای اینکه مخاطبین (کودکان و نوجوانان)  بتوانند در نگاه اول ورود به مراکز  به آسانی خود را بامحیط جدید تطبیق دهند و جذب آن شوند و احساس امنیت و تعلق خاطر داشته باشند  و برای کیفیت سازی ، زیباسازی و روح بخشیدن به  فضاهای خالی مراکز و انتقال نکات تربیتی و اطلاعات عمومی از طریق عناصر بصری و ارتباط تصویری و…  فضاسازی خلاقانه و هدفمند  در مراکز اجرا می شود و از اهمیت ویژه ای برخوردار است .
 در واقع فضا سازی خود به تنهایی یک ابزارتربیتی است و مخاطبین ما بادیدن آن می آموزند آنچه را که نیاز تربیتی آنان است.
۴- عناصر مهم وقابل توجه در فضاسازی خلاق :
عناصرمهم در فضای  کتابخانه کودکان و نوجوانان ، با مراحل انجام شده در بخش های دیگر کتابخانه های عمومی   یکسان نیست. فضاهای  کودکان و نوجوانان باید شرایط ویژه وخاص خود را داشته باشد .
عناصر مهمی در امر فضا سازی وجود دارد که  به شرح ذیل به مهمترین آنها که  به واسطه ی آن ها فضاسازی مراکز هدفمند می گردد ، اشاره می شود.
۱-۴  شناخت روحیه کودک و نوجوان:
    شـنـاخـت ، مـشـعـل فـروزانـى اسـت کـه گـرمـاى آن اهـلش را بـه وجـد آورده و مـشـتـاق سـرچـشـمـه کمال و سعادت مى نماید. شناخت و روانشناسی کودک ونوجوان درتمام امور(اجرای فعالیتها،فضاسازی مرکز و…) موضوع با اهمیتی است واز جایگاه خاصی نیز در مراکز برخوردار است . وظیفه ی هر متولی کارتربیتی با کودک ونوجوان است که  با رسالت خود آشنا بوده  و این شناخت و آگاهی را چراغ راه خود کند تا به درستی بتواند به نیازها ،رغبت ها  ، نگرش ها و… مخاطبینش  پاسخ دهد.  از آن جا که در بسیاری از مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سالن کودک و نوجوان مجزا از هم نمی باشد توجه به روحیات هردو گروه سنی مخاطب(کودک ونوجوان) و هر دو جنسیت( دختر-پسر) در فضاسازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و فضاسازی (معرفی های دیواری،پیام ها،طرح ها  و… نباید به گونه ای باشد که فقط به یک گروه سنی  خاص توجه و از گروهی دیگر غافل شد . همچنین از آن جا که در تمام شهرستان های هر استان،  اشتراکات فرهنگی زیادی  وجود دارد ولی توجه  و شناخت به شاخص های مهم فرهنگی و ویژگی های منحصر به فرد هر منطقه  از قبیل :  جغرافیای منطقه  ،آداب ورسوم  ، زبان و…  مرتبط بودن فضاسازی  با زندگی و امکانات طبیعی و فرهنگی محیط هر مرکز نیز،  در فضاسازی حائزاهمیت است.
۲-۴داشتن هدف:
یکی از ضرورت های فضاسازی، داشتن  هدف است که باید به صورت آگاهانه  جهت  انتخاب هر معرفی و طرح ها  و نصب آن در فضای مرکز، داشته باشیم. درفضاسازی نباید برای پر کردن فضاهای خالی مرکز یا به علت نداشتن وقت و ملزومات لازم برای تهیه ی طرح از هر تصویر و عناصر بصری استفاده کرد . شناخت  هدف در فضاسازی مراکز باعث می شود تا یک فضاسازی هدفمند داشته و به دستاوردهای مهمی درامر انتقال پیام به مخاطبین از طریق طرح ها وتصاویر دیواری  دست یابیم و بی هدف بودن درانتخاب تصاویر منجر به نصب و استفاده از طرح و تصاویری است که فقط فضا را پر کرده و در محقق شدن اهداف هیچ کمکی به ما نخواهد کرد درنتیجه داشتن هدف در فضاسازی موفقیت می آفریند و موفقیت مسیری است برای دست یابی به اهداف خاص مراکز.
۳-۴انتخاب مناسب رنگ ها   :
ما در دنیای رنگها زندگی می‌کنیم و تا حد بسیار زیادی به رنگها خو گرفته‌ایم. رنگی بودن جهان یکی از بزرگترین موهبتهای الهی است که باعث شادی و نشاط انسانها شده و موجب رسیدن به امید و آرامش در آنان می‌شود.
شاید هیچ یک از ما باور نداشته باشیم که بخشی از رفتار روزمره ما در زندگی توسط رنگ های موجود در محیط اطرافمان تعیین می شود، رنگ هایی که بر روی دیوار و یا میز مان  در محل کار به کار رفته اند، همگی تأثیر مستقیم بر رفتار ما دارند. دانشمندان دریافته اند که رنگ ها حتی در یادگیری امور و مسائل آموزشی نیز تأثیرگذارند. از این رو انتخاب رنگ های مناسب و متناسب با شخصیت کودکان و نوجوانان و ایجاد هماهنگی میان این رنگ ها در فضای مرکز  می تواند عامل مهمی در  جذب و کشش مخاطبین به فضای کتابخانه ها و پذیرش فعالیت ها وگرایش آنان به مطالعه کتاب و… باشد.
ثابت شده است که انتخاب رنگ ها برای هرمکانی می تواند معانی خاص خود و اثرات خوب یا بدی را بر روح وروان مخاطبان داشته باشد به عنوان مثال رنگ زرد ، ذهن را باز می کند/  رنگ طلایی افزایش نیرو و تحریک احساسات را به دنبال دارد و حس سرزندگی و رضایت مندی را در فرد به وجود می آورد/ نوجوانان پر انرژی اغلب به سراغ رنگ نارنجی می روند . از خواص این رنگ می توان به بالا بردن اعتماد به نفس ، ایجاد شهامت و نشاط و رفع کسالت در فرد اشاره کرد . به همین دلیل است که بسیاری از روان شناسان توصیه می کنند اگر در جلد کردن کتاب های درسی از این رنگ استفاده شود انگیزه درس خواندن در دانش آموز بالا می رود/ قرمز رنگی است که حس عشق و دوست داشتن را القا می کند وبه نوجوان قدرت حرف زدن می دهددر عین حال وقتی عصبی و مضطرب  هستید می توانید با قرارگرفتن در یک اتاق با نور آبی  به وضعیت عادی برگردید/ از خواص رنگ سبز این است که موجب توازن و تعادل در شخصیت نوجوان می شود/  و رنگ سفید ، قدرت تحلیل را افزایش می دهد / نوجوانان علاقه زیادی به رنگ قهوه ای دارند زیرا در بالا بردن سطح هوشیاری آنها نقش مهمی ایفا می کند . مطالعه در فضایی  با رنگ آبی تاثیر زیادی در افزایش فهم و یادگیری دارد پس انتخاب رنگ برای قفسه ها ،دیوار مرکز، میز وصندلی، پانل های دیواری و…در مراکز فرهنگی هنری باید هدفمند انتخاب شود و از رنگ ها به عنوان ابزاری در خدمت رشد تفکر اعضا استفاده کرد.
۴-۴ ترکیب بندی :
فضا به خودی خود قابل درک نیست، با قرار گرفتن حجم سه بعدی وتصاویر در فضا، موقعیت آن حجم در فضا معلوم می شود و ” فضا” موجودیت خود را اعلام می کند.  فضا مشخص کننده ی موقعیت و وضعیت هر پدیده عینی با سایر پدیده هاست، فضا، وجود هر موجود عینی را در ارتباط با سایر موجودات معین می کند و فضای داخلی، خارجی و میانی را قابل درک می سازد.فضا مفاهیم متعدد دارد( فضای توخالی، فضای آزاد، فضای  سبز، فضای زنده یا مرده، و…)
در  مرکز ، هماهنگی در عناصر و اجزاء فضا ، یک ترکیب بندی مناسب است .  ترکیب بندی  در هنرهای گوناگون به معنای تنظیم جایگاه اجزای اثر است که هنرمند برای ایجاد وحدت و تناسب بین بخش‌های مختلف اثر خود به کار می‌برد. برای مثال ترکیب‌بندی یک شهر، یک اثر معماری، یک اثر موسیقایی، شعر و داستان، و آثار نقاشی و عکاسی دارای ترکیب‌بندی ویژه‌ای هستند که هنرمند برگزیده‌است.در ترکیب بندی باید به تقارن، تعادل و ریتم توجه شود.  عواملی که در ترکیب بندی برای  فضاسازی مراکز حائز اهمیت است:  ۱-توجه به  انتخاب فضا بر اساس اهداف  هر تصویر و طرح استفاده ی درست از مکان ها با توجه به ارزش آنها ( درفضا سازی، باتوجه به اهداف هر اقدام مورد نظر ، فضا انتخاب شود نه اینکه در هر فضای خالی هر طرحی نصب نمود به عنوان مثال :توجه به فضاهای ورودی بهترین دعوت کننده خوبی برای حضورکودکان ونوجوانان به مرکز است   ) ۲- تعادل و استفاده ی درست از مکان ها با توجه به ارزش آنها( به تجمیع نکردن طرح ها و تصاویر در یک فضا و استفاده از تمامی فضا های مناسب مرکزازنکات قابل توجه است همچنین  توجه به استفاده ازفضاهای مناسب برای معرفی ها وطرح ها و… نه گوشه های دنج وپرت)۳-توجه به خط دید مخاطب (  همچنین در چیدمان طرح ها و تصاویر و معرفی ها و…  به خط دید مخاطبین نیز باید توجه شود . زیرا مخاطب ما (کودک ونوجوان) خط دید مختص به خود را دارد که اگر به آن توجه نشود وی نمی تواند دقایق طولانی به مطالعه یا دیدن تصاویرنصب شده در مرکز بپردازد و  باعث خستگی وی می شود ) در نتیجه ترکیب بندی و استفاده از فضاهای دیواری و فیزیکی مرکز وقتی هدفمند و اصولی باشد فضاسازی صرفا فضا پرکردن نخواهد بود و مخاطبان به خوبی می توانند با آن رابطه برقرار کنند و انتقال پیام به درستی صورت می گیرد.
۵-۴ خلاقیت :
رمز موفقیت در طراحی فضای مراکز ،  ایجاد فضایی است که کودکان و نوجوانان  بتوانند به راحتی با آن ارتباط برقرار کنند. فضایی شاداب و متناسب با روحیات مخاطبین که  تنها می توان  با در نظر گرفتن ایده های نو و خلاقیت ها،  بدست آورد.امروزه خلاقیت و نوآوری لازمه بقا و حفظ و ارتقای موقعیت سازمانها، بخصوص سازمانهای فرهنگی می باشد. در چنین شرایطی ، مراکز می توانند موفق باشند که با استفاده از  نیروی انسانی خلاق و نوآور،  بتواند فضای خلاق و نوآور را در مجموعه ایجاد کنند. خلاقیت در فضا سازی به منزله ی در نظر گرفتن  لوکس ترین وسایل و امکانات نمی باشد .  بلکه  به کار بردن ایده های نو و خلاقانه حتی با وسایل ساده و دور ریختنی ها  در طرح های دیواری ، معرفی ها و … می تواند در به وجود آوردن یک فضای خلاق و جذاب کمک شایانی نمود. به عنوان مثال: برای درنظر گرفتن وسایل و نمونه آثار اعضا اولین چیزی که به ذهن مخاطب می رسد خریداری قفسه های چوبی یا فلزی برای این امر است ، اما مربی خلاق می تواند با استفاده از صندوق های چوبی میوه ها ، و رنگ آمیزی و چاپ طرح های زیبا برروی آن یک کار خلاقانه را در معرض دید مخاطبش قرار دهد. استفاده از طرح ها و آثار خلاقانه و ایده های نو ما را هرچه بیش تر در پرورش کودکان ونوجوانان خلاق کمک می کند.
   ۶-۴ مشارکت دادن اعضا در فضاسازی
مشارکت دادن  اعضا  در فضاسازی مرکز ، تاثیر های تربیتی بسیار زیادی دارد و بهتر است این کار با همکاری آن ها انجام شود. این امر به دلیل ۱- برخورداری از خلاقیت فراوان موجود در کودکان و نوجوانان به دلیل صداقت و فطری بودن آن ه ا ۲- ایجاد زمینه ی اثرگذاری غیرمستقیم تربیتی در مراحل مختلف آفرینش و ارائه ی فضاسازی۳- ایجاد ذوق و شوق و فعالیت از طریق کار گروهی دراعضا و…  مزایای فراوانی دارد .
۷-۴ استفاده از نورمناسب
عوامل فیزیکی، فنی و محیطی ویژه مانند صدا،  گرما، سرما، زاویه دید، ، طول، عرض، عمق و ارتفاع نیز در ایجاد فضا موثرند. نورهای مستقیم یا غیرمستقیم در القای حالات، احساسات و عواطف گوناگون نقش دارند. برای مثال احساسی که از تابش یک نور تند و مستقیم به ما دست می دهد قطعا با احساسی که از دیدن یک نور ملایم و غیرمستقیم عارض می شود، متفاوت است. گاهی با تغییر نور یا تاباندن نورهای مختلف،  احساسی دگرگون  از دیدن رنگ ها و فضا به ما دست می دهد. در حقیقت نور ، اثرات مستقیم و متقابلی بر رنگ ها و طرح ها ی یک مجموعه دارد ..
نقش عوامل انسانی در فضاسازی
وجود انسان و به طور کلی عوامل انسانی(مربیان-خدمات و…) در صدر همه عوامل برای فضاسازی قرار دارد. این حضور در فضاهای تربیتی مراکز ممکن است با حالات مختلف صورت پذیرد. برای مثال وقتی مربی خوشحال و با نشاط در مرکز حضور دارد یا خسته و عبوس، دو فضای مختلف در مرکز ایجاد خواهد کرد. به عبارتی حالات و روحیه افراد در ایجاد فضاهای مختلف تاثیر جدی دارد. در مورد فضاسازی عوامل انسانی بسیاری تاثیرگذار است .
۵- نتیجه گیری:
باتوجه به  ۱- اهمیت تاثیرگذاری  فضای فیزیکی مراکز  در جذب و کشش کودکان ونوجوانان در بدو ورود آن ها به مرکز۲- شناخت و توجه به روحیات کودکان ونوجوانانی که عناصردیداری بیشترین تاثیرگذاری  را بر ذهن آن ها  دارد  ۳- ضرورت  ایجاد بستری مناسب با طراحی فضای امن ،  زیبا وجذاب برای به اجرا درآوردن فعالیت ها وبرنامه ها  درمراکز۴- استفاده ی بهینه از فضاهای خالی مرکز در امر انتقال پیام های تربیتی و اطلاعات عمومی و… فضا سازی خلاق از موارد حائز اهمیت در مراکز فرهنگی هنری کانون می باشد.
لذا از آن جا که مراکز  با ارایه ی فعالیت های فرهنگی هنری سعی بر  شناسایی و شکوفا کردن استعدادها کودکان و نوجوانان دارند،  برای رسیدن به این هدف،  با توجه به اینکه  کودکان ونوجوانان در مسیر رشددرهمه ابعاد  قرار دارند، از هر عنصری تاثیرپذیرمی باشند و  هر اقدامی درزمینه های فرهنگی هنری و… در زندگی حال و آینده آنان  بسیارمهم است،  باید بی محابا گام برنداشت و برای  هر اقدامی  چارچوب خاص واصولی  تعریف شود که فضا سازی خلاق در مراکز نیز  از این چارچوب واصول باید خارج نشود. در نتیجه با توجه به اهمیت فضا سازی در مراکز با رعایت مولفه های مهم تعریف شده برای فضاسازی خلاق و بکارگیری آن ها در مراکز ، فضا سازی هدفمند و جهت دار  می تواند به عنوان یک  ابزار تربیتی در راستای فعالیت ها ی مراکز نقش به سزایی داشته باشد. 
۶- ارائه راه کارها وپیشنهادات:
۱-    آموزش دادن مربیان با موضوع  فضاسازی اصولی در مراکز
۲-    تجهیز مراکز به منابع مورد نیازدرزمینه فضاسازی خلاق
۳-    برگزاری نشست های تخصصی با اهالی فن
۴-    تجهیز مراکز به ملزومات وامکانات مورد نیاز
۵-    استفاده از دانش افراد متخصص در خرید وسایل،رنگ آمیزی ساختمان ها ، قفسه ها وضعیت ظاهری مراکز
۶-    درنظر گرفتن واحد درسی در بین دروس دوره بدوخدمت مربیان با موضوع  فضاسازی خلاق

۷-    منابع:
۱-گرامی –محمدحسین/راهنمای عملی رفتارباکودک/چاپ ۸۷/انتشارات ورای دانش
۲-احمدی فصیح – صدیقه/ایجاد وگسترش کتابخانه های آموزشگاه/چاپ ۸۵/نشرچاپار
۳-چشم انداز ۵ساله کانون /کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان /اسفند۱۳۹۰
۴-سایت تبیان/هفته نامه سلامت / مقاله نوجوانان !رنگ مناسب انتخاب کنید
۵-رانکین‌پور، هنری. ترکیب‌بندی در نقاشی. ترجمهٔ فرهاد گشایش. چاپ دوم. انتشارات لوتس، ۱۳۸۲

۲۵ دیدگاه براي " نقش و اهمیت فضاسازی خلاقانه در مراکزکانون "

 • وهاب حسنی:

  بسمه تعالی
  ضمن تشکرازتهیه کننده محترم سرکارخانم وحیدی امیداست نکاتی که دراین مقاله ذکرشده که بعدروانشناسی کاراست ازطرف همکاران محترم دربحث فضاسازی رعایت شود.

 • محمد میرزایی:

  خسته نباشید به مسؤولان محترم پلاک ۴۴
  به همکار خوبمان صمیمانه خدا قوت میگویم و برای ایشان از خدا سلامت و ذهنی پویاتر از پیش خواستارم.

 • طاهره رحمتی:

  درود
  باتوجه به کمبود منابع کافی درزمینه ی فضاسازی،موضوع بسیار مناسبی بود.
  همواره سربلندباشید.

 • معصومه صیدیوسفی:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  ابتدا بخاطر نوشتن مقاله پیرامون موضوعی در راستای اهداف کاری و مرتبط با فعالیت های مراکز کانون که می تواند مورد استفاده ی مربیان قرار بگیرد بسیار ممنون و سپاسگذارم .
  ضمن اینکه از نظر بنده پرداختن به عناصر و فاکتورهای موثر و مهم در فضاسازی مراکز در این مقاله به صورت ریز و با زبانی مشترک مخصوصا بین مربیان کانون ، در این مقاله به خوبی صورت گرفته است .
  – قسمت ۴-۴ ترکیب بندی بسیار خوب این موضوع را در مورد فضاسازی باز کرده و حداقل برای بنده بسیار مورد استفاده برای مرکز بود .
  از توجه شما به موضوعی مرتبط و مورد استفاده در مراکز کانون بسیار سپاسگذارم

 • شیرین کایدخورده:

  مقاله ی ارزشمندتان دریچه ای نو به رویم گشود خصوصا توصیف دنیای شگفت انگیز رنگ ها

  و تاثیر آن بر روان مخاطب فوق العاده بود.

  سپاس خانم وحیدی عزیز

 • سهیلا مسعودی:

  ضمن سلام و تشکر و قدردانی از همکار خوبم در تهیه مقاله ،مقاله ای زیبا، کاربردی و مفید ی است امید که همکاران محترم از نکات مفید ارائه شده در مقاله در امر فضا سازی استفاده نمایند .
  با آرزوی موفقیت بیشتر

 • فریبا صیدی:

  سلام،مقاله ای به جا و حاوی نکات کارشناسی بود واینم نشان از اهمیت و تلاش دلسوزانه شما همکار و دوست خوبم است که با انگیزه و علاقه ای که از شمار سراغ دارم به دور از انتظار نبود ممنون از ارائه همچین مقاله ای من که استفاده کردم امیدوارم دیگر دوستان نیز استفاده کنند.

 • پروین حمیلی:

  با سلام
  سپاس از مقاله خوبتون خانم وحیدی عزیز

  فضاسازی یکی از موضوعات مهم در کتاب خانه های کودک و نوجوان کانون پرورش فکری است. پراختن به این امر و انتخاب موضوع مناسب به لحاظ اهمیت و بعد روانشناختی آن وهمچنین تاثیر براین طیف سنی از نکات بارز و قابل تحسین این مقاله است.

  موفق و پیروز باشید

 • فاطمه نیازی:

  باسلام وسپاس از سرکارخانم وحیدی وبا تقدیر از مقاله بسیارخوبتان

  امر فضاسازی در مراکز کانون از موضوعات بسیار مهم می باشد که با توجه به نبود منابع در این زمینه, سرکارخانم وحیدی جامع و کامل در این مقاله به آن پرداخته است که بسیار مفید برای کار مربیان می باشد.

 • روح انگیز سهرابی:

  ضمن تشکر از کارشناس مسئول محترم فرهنگی استان درخصوص ارائه مقاله با موضوع فضاسازی،
  این مقاله متناسب بانیازهای مراکز نگارش شده ونکاتی ازجمله ؛توجه مخاطبین به فضا ومکان به عنوان یک ابزارتربیتی، بکارگیری رنگ ازلحاظ روان شناختی ،واسطه بودن فضا سازی به منظور شرکت اعضا درفعالیتها ومنجر به جذب وپایداری اعضا ازنکات جالب ومناسبی است که به خوبی اشاره شده است .
  آرزوی موفقیت وسربلندی برای خانم وحیدی عزیز.
  ۱۸فروردین ۹۴

 • مسعـــــــود فرهیختـــــــــــه:

  خانم وحیدی گرامی: دستمریزاد و خدا قوت
  مقاله ی حضرتعالی سرشار از خرد و اندوخته های تجربی می باشد که ارزش تامل و چند بار خواندن را داراست. نگاه روانشناسانه و خلاق و ارائه راه کارهای مناسب در کل مقاله مخصوصا بند ۴ ، برای مخاطبین و فضا سازی مراکز بسیار ساده و بادقت به رشته ی تحریر درآمده است.
  با سپاس ؛ مسعـــود فرهیختـــه مربی فرهنگی لرستان

 • آرزو گوهری:

  باسلام وسپاس ازسرکارخانم وحیدی به منظورارائه مقاله کاربری ،پرمحتواومتناسب در راستای اهداف کاری و مرتبط با فعالیت های مراکز کانون.

  باآرزوی موفقیت وسربلندی

 • وحیدی:

  ضمن سپاس فراوان از نظرات همکاران وبزرگواران گرامی،
  از آنجا که فضا سازی مراکز یک مقوله ی فرهنگی هنری مختص به کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان می باشد لذا منابع مورد نیاز جهت استفاده از آن در این مقاله به کمی،فقط برای پاره ای از تعاریف و توضیحات تخصصی به صورت پراکنده یافت شد و بیشتر سعی گردید از تجربیات و دانش اندک خود استفاده کنم لذا بر این اساس احتمالا ناگفته های زیادی هست که بنده به آن ها اشاره نداشته ام
  . امید که ضعف های آن را بر من ببخشایید ومورد استفاده ی عزیزان کانونی قرار گرفته باشد .

 • زینب طهماسبی:

  با سلام و سپاس فراوان ازخانم وحیدی عزیز
  به خاطر مقاله پرمحتوا و کاربردی شان.
  با آرزوی سربلندی و توفیق روزافزون.

 • سپیده اخلاقی:

  با سلام و سپاس فراوان از کارشناس مسئول محترم فرهنگی استان سرکار خانم وحیدی

  از آنجا که فضاسازی یکی از ابزار روانشناسی و تربیتی در مراکز کانون می باشد .
  و در این مقاله هم به موضوعاتی چون توجه به دنیای رنگها در فضاسازی مراکز و اهمیت فضاسازی و رابطه ی مستقیم آن با مخاطبین مراکز و اهمیت انتخاب موضوع در فضاسازی و ….پرداخته شده ، لذا یک منبع غنی و با ارزش برای مربیان کانون می باشد . و از حضرتعالی برای ارائه این مقاله تشکر و قدردانی می نمایم .

  آرزوی موفقیت و پیروزی و سرافرازی برای شما دوست ارجمند و توانمند دارم.

 • زهرا سیفی:

  با سلام و عرض ارادت خدمت همکار فرهیخته و دلسوز سرکار خانم وحیدی

  موضوع انتخاب شده با عنوان فضاسازی موضوعی بسیار بکر و متناسب با نیازهای کاری

  همکاران و مرکز می باشد ، ارائه راهکارهای زیبا و منطقی و مطالب دلنشین در این

  مقاله بسیار مفید و قابل اجرا در حیطه ی کاری بوده و متناسب با نیازهای روحی

  روانی اعضاء می باشد .امید که با ارائه مقالات بعدی حضرتعالی بتوان راهگشایی

  برای مراکز استان قرار دهید . با آرزوی موفقیت و سربلندی .

 • رویا هواس بیگی:

  همکار گرامی ومحترم
  سرکار خانم وحیدی

  با سلام و احترام از ارائه مقاله شما که راهنمایی ارزنده جهت فضا سازی

  متناسب با نیاز مخاطبین کانون می باشد تشکر می نمایم . موفق و سر بلند باشید.

 • عاطفه قاسمی:

  سلام و خداقوت
  ازانتخاب موضوع بسیار مناسب که نیاز مبرم مراکز است صمیمانه سپاسگزارم ، توجه به ابعاد روان شناسی ، ترکیب بندی ؛توجه مخاطبین به فضا ومکان به عنوان یک ابزارتربیتی، ازمسائل خوب و مورد توجه بود امیدوارم همیشه موفق باشی /.

 • سپاس خانم وحیدی ، همکار پرتلاش و ستودنی
  این مقاله در شرایط خوبی منتشر شده و حتمن همکارا استفاده می کنن الان فصل فصل فضا سازی و تحول در فضای مراکزه وبدون شک تحقیق شما به کار میاد
  موفق باشید

 • مسعود مشایخی:

  باسلام

  ابتدالازم است ازنیاز سنجی منطقی شما همکار صاحب نظر وخوش فکر تشکر نمایم.همان گونه که شمافرمودید از جمله ابزار های مهم در فرایند تحقق تعلیم وتربیت مناسب، استفاده بهینه از امکانات موجودودر دسترس می باشد.از آنجایی که مخاطبان مراکز فرهنگی وهنری علاوه برکودکان،نوجوانان نیز می باشندلازم است درتهیه نقشه های ساختمانی مراکز به صورتی برنامه ریزی شود که فضایی مجزا به هر گروه سنی اختصاص داده شود تا اهداف یاد شده توسط حضرتعالی به صورت جامع تر محقق گردد.

 • مریم علی بیگی:

  با سلام و سپاس از سرکار خانم وحیدی
  مطالب آموزنده و کاربردی بود امید است که همواره موفق و پیروز باشید.

 • مهتاب مبارکی:

  با سلام و تشکر از سرکار خانم وحیدی
  با توجه به کمبود منابع در این زمینه مطالب مقاله بسیار مفید و راهگشا بود .

 • زکریا سلیمانی:

  به عنوان یک معمار از مطالب مطرح شده توسط شما لذت بردم. عمده معضلات مطرح شده توسط اشاره در گام اول از طریق یک طرح معماری مناسب در ساختمان مراکز کانون قابل حل
  همواره نویسا باشید

 • یک کانونی:

  سلام سال نو مبارک مقاله خوبی بود واقعا یکی از علل جذب بچه ها به کانون فضای جذاب آن بود

 • مربی.مراکز شهر ایلام:

  خانم وحیدی عزیزبا تشکر و سپاسگذاری از اطلاع رسانی تان به همه همکاران استان برای خواندن این مقاله ی زیبا و مناسب.دستتان دردنکنه.مقاله خیلی خوبی بود.استفاده کردم.منتظر مقاله های دیگر و اطلاع از طرف شما هستیم.موفق باشی

دیدگاهی بنویسید