فعالان کودک دست به‌کار می‌شوند

postheadericon نیاز بیمارستان‌های روانپزشکی کودک به برنامه‌های فرهنگی هنری

IMAGE635803451969735202پرکردن زمان‌های خالی کودکان و نوجوانان بیمار و بستری شده در بیمارستان‌های روانپزشکی با فعالیت‌های فرهنگی‌هنری ضرورتی است که از دید دست‌اندرکاران و متولیان فرهنگی کشور دور مانده است.
به گزارش نشریه الکترونیک پلاک ۴۴، رییس بخش اطفال بیمارستان روانپزشکی روزبه در این زمینه از ضرورت همکاری ارگان‌ها و فعالان حوزه کودک برای طراحی برنامه‌هایی به‌منظور پرکردن اوقات فراغت بچه‌ها سخن گفت و تاکید کرد : با توجه به طولانی بودن زمان بستری شدن این بیماران نسبت به دیگر بیمارستان‌ها، آزاد بودن زمان‌های آن‌ها می‌تواند باعث تشدید بیماری آن‌ها شود.
دکتر جواد محمودی قرائی فوق تخصص روان پزشکی کودک و نوجوان در جریان حضور مربیان کانون در این بخش بیمارستان و اجرای فعالیت‌های فرهنگی هنری، از کانون بابت همکاری در این زمینه قدردانی کرد و البته گفت: متاسفانه بسیاری از فعالان حوزه کودک تصور می‌کنند بیماران بستری در بیمارستان‌های روانپزشکی کمتر به دریافت این خدمات – نسبت به دیگر بیماران – نیاز دارند و چندان به بیمارستان‌های ما سر نمی‌زنند.
این در حالی است که کودکان و نوجوانان دختر و پسر بستری در این بیمارستان – که گاهی طول درمان آن‌ها از یک تا سه ماه به طول می‌انجامد – از برنامه‌های مربیان کانون تهران مانند قصه‌گویی، بازی و نمایش خلاق به شدت استقبال کردند و حضور این مربیان ساعات خوبی را برای آن‌ها فراهم آورد.
محمودی در این‌باره توضیح داد که در کشورهای توسعه یافته مدارس یا مکان‌هایی فرهنگی در بیمارستان‌ها تعبیه شده است تا با طراحی برنامه‌های آموزشی، فرهنگی، هنری و تفریحی به آموزش و بهبود این بیماران توجه کرده باشند در حالی که در کشور ما اگرچه در داخل بیمارستان فعالیت‌هایی از سوی پرستاران و کاردرمانان انجام می‌شود، اما این اصلا کافی نیست.
به گفته‌ی وی در تهران علاوه بر بیمارستان روزبه، دو بیمارستان امام حسین(ع) و رازی در شهرری نیز دارای بخش روانپزشکی کودک و نوجوانان هستند و سازمان‌هایی مانند کانون می‌توانند به پرکردن زمان‌های خالی آن‌ها با برنامه‌های فرهنگی کمک کنند.
محمودی قرائی بر ضرورت جدی‌گرفتن سلامت روان در مدارس کشور نیز تاکید کرد و گفت: کودکانی که به هر دلیل با چنین مشکلاتی روبرو می‌شوند در مدرسه از آنان به عنوان بچه‌های ناسازگار یا بد، نام می‌برند و افت تحصیلی آنان را به دیگر عوامل نسبت می‌دهند در حالی که باید معلمان مخصوص یا مشاوران متخصص، بچه‌های دارای بیماری‌های روانی را شناسایی و به پزشکان یا مراکز درمانی ارجاع دهند. بسیاری از این بچه‌ها در این مراکز یا به صورت سرپایی یا بستری درمان می‌شوند.
رییس بخش اطفال بیمارستان روانپزشکی روزبه به تجربه‌های کشورهای توسعه یافته در این زمینه نیز اشاره کرد و گفت در این کشورها مشاوران مدارس به وزارت بهداشت وابسته نیستند بلکه از خود معلمان و مشاوران آموزش و پرورش آن‌ها در این زمینه استفاده می‌شود و بچه‌ها را بر اساس سطح مشکل‌شان به پزشک متخصص یا مراکز درمانی ارجاع می‌دهند.
البته بسیاری از مشکلات در همان مدرسه رفع می‌شود.
محمودی قرائی در عین حال از وضعیت مدارس ایران سخن گفت و یادآور شد در ایران ارتباط منظم و برنامه‌ریزی شده بین بخش درمان و مدارس وجود ندارد و هریک از سیستم‌ها به صورت جداگانه عمل می‌کنند و همواره نگران این هستند که در کار آن‌ها تداخلی ایجاد شود.
بر اساس این گزارش در جریان حضور مربیان کانون در بیمارستان روزبه، حسین علیجانی مدیرکل آفرینش‌های ادبی و هنری کانون هم حضور داشت و در سخنانی از آمادگی کانون برای همکاری با این بیمارستان خبر داد.
در همین حال از سوی اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون ۷۰۰ جلد کتاب نیز برای تجهیز کتاب‌خانه بخش اطفال این بیمارستان اهدا شد.
هم‌زمان با هفته ملی کودک – که طی روزهای ۱۵ تا ۲۱ مهر ۱۳۹۴ در سراسر کشور برگزار شد – مربیان کانون تهران به همراه مجتبی دانشور مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون در بیمارستان تخصصی کودکان مفید تهران هم حضور یافتند و علاوه بر اهدای … جلد کتاب برای بیماران بستری در این بیمارستان، قصه‌گویی کردند و کتاب خواندند.
حضور در خانه کودک شوش تهران مرکز آموزشی و فرهنگی ویژه کودکان کار نیز در همین روزها با حضور محمدعلی شامانی معاون فرهنگی کانون انجام شد.
در سراسر کشور نیز مربیان کانون با حضور در بیمارستان‌هایی که کودکان در آن بستری اند، تلاش کردند بخشی از شادی‌های هفته ملی کودک را با این بچه‌ها نیز تقسیم کنند.

دیدگاهی بنویسید