postheadericon پرورش گل‌های زینتی در آب

اگر زمین و فضای لازم را برای کاشت گیاهان مورد علاقه خود در اختیار ندارید ، می‌توانید تعداد زیادی از گیاهان را در آب پرورش بدهید.پرورش گیاه درآب این حُسن را دارد که خود شاهد رشد و نمو گیاه از پشت شیشه آب هستید.
یک گیاه که در گلدان و خاک است فقط یک گلدان معمولی است . ولی وقتی در آب می‌روید ، شبیه یک گلدان با شاخه های گل بُریده می‌باشد . با این تفاوت که هم عمر گیاه در آب طولانی است و هم ریشه های گیاه دیده می‌شوند . حتی می‌توان در یک شیشه نسبتا بزرگ چند گیاه متفاوت را قرار داد.عمل آوردن گیاه در آب بنظر مشکل می‌رسد ولی این‌طور نیست.
گیاهان مختلفی وجود دارند که می‌توانند در آب معمولی و خالص و یا آبی که محتوی مواد غذائی است رشد و نمو نمایند. پرورش گیاه در محلول مواد غذائی که ” هیدروپونیک ” نامیده می شود یک سیستم پیچیده تری است که ما از آن در این‌جا صحبت نمی کنیم و فقط راجع به پرورش گیاه زینتی در آب ” یا باغبانی بدون خاک ” صحبت می کنیم که ساده ترین روش پرورش گیاهان زینتی و آپارتمانی است.
ممکن است این سئوال پیش بیآید که چطور گیاهان میتوانند در آب رشد کنند ، درحالیکه همیشه متخصصین و اهل فن ، ما را از زیاد آب دادن گیاه برحذر داشته اند.البته این سئوال پیش خواهد آمد که چطور گیاهی به علت زیاد آب دادن از بین می‌رود و اکنون گفته میشود که گیاهان می‌توانند در آب پرورش یابند ؟!..
دلیل این گفته متناقض نقش اکسیژن است. زیرا هوای موجود در خلل و فرج خاک در اطراف ریشه است که محیط را برای رشد باکتری‌های موجود در خاک فراهم می‌کند و در صورت عدم وجود اکسیژن در اثر آب زیادی ایجاد خفگی در گیاه می‌شود . زمانی که اکسیژن در خاک وجود داشته باشد برای گیاه محیط مساعدی وجود دارد . در صورتی که در کشت آبی اکسیژن در اطراف ریشه ها بحد وفور وجود داشته و محیط برای رشد باکتری‌ها مساعد نیست.
وقتی یک گیاه در آب خالص رشد نمی کند ، باین معنی است که کلیه مواد غذائی مورد نیاز بعلت محروم شدن از خاک در دسترس گیاه قرار نمی گیرد . بنابراین در کشت آبی بایستی محلول‌های غذائی به آن اضافه شود.

•    مواد غذائی اصلی و ضروری گیاه عبارتند از :
ازت ، فسفر ، پتاس و مقداری از مواد معدنی دیگر که به عناصر قلیل موسوم می باشند. این مواد را می توان در فروشگاه‌های ویژه فروش بذر و سموم و کودهای شیمیائی و ادوات کشاورزی و باغبانی برای رشد گیاه خریداری کرد.
یک خاک خوب معمولا حاوی مواد غذائی لازم می‌باشد وگیاهی که در خاک است مواد غذائی را جذب می کند، آب مواد را حل میکند و بوسیله ریشه ها جذب گیاه می‌شوند، گیاه به خاک محتاج نیست بلکه به مواد غذائی و آبی که در داخل خاک است نیاز دارد.
حال ببینیم چه گیاهانی امتحان خود را در کشت آبی داده اند و قابل پرورش در آب می باشند:
۱) برگ بیدی
۲) بنفشه آفریقایی
۳) بگونیا رِکس
۴) حُسن یوسف
۵) دراسنای برگ قرمز
۶) پنجه کلاغی
۷) آویز
۸) فتوس
۹) برگ انجیری
۱۰) گیاه آلومینیوم
۱۱) عَشَقِه

بهتر است برای موفق شدن ، نکاتی را در مورد پرورش گیاه در آب رعایت کنید.متخصصین بر این عقیده اند که اگر ظرف کشت آبی از شیشه رنگی باشد بهتر است. ولی در ظروف شیشه ای بی رنگ نیز میتوان به نتیجه رسید .منتها برای این که قارچ در مقابل روشنایی تولید نشود دور شیشه را با کاغذ تیره رنگی می پوشانند.
ظرف و یا شیشه را بهتر است قبل از استفاده کاملا شسته و ماهی یک بار آب شیشه را تعویض و شیشه و خود گیاه را تمیز نمایند.
داخل ظرف را می‌توانند با سنگ ریزه هایی پُر کنند به شرط این که قبلا آن‌ها را شسته باشند. ظروف شیشه ای براحتی تمیز می‌شوند، هم‌چنین قیمت آن‌ها ارزان بوده و فرمهای جالبی از آن‌ها را می‌توان تهیه کرد.
اگر قصد دارند گیاهی را در آب پرورش بدهند ، آن را از داخل خاک خارج کرده ،سپس به منظور جلوگیری از انتقال احتمالی باکتری و قارچ موجود در خاک بهتر است آن را بشویند. این گیاه پرورشی می‌تواند فقط یک قلمه باشد و خود این قلمه ریشه خواهد داد.در مورد پرورش گیاه در آب بایستی مقدار زیادی صبر و حوصله به خرج داد و به گیاه فرصت داده شود که به محیط جدید عادت کرده و پس از مدتی حداقل یک ماه شروع به دادن ریشه و سپس جوانه و برگ‌های جدید نماید.
قسمتی از آب موجود ظرف کشت ، تبخیر می شود و هربار بهتر است مقداری آب وِلَرم به آن اضافه نمایند.اگر کلُر آب زیاد است بهتر است آب را یک شبانه روز به کناری بگذارند تا کلُر آن خارج شود.
سطح آب در ظرف کشت باید متناسب با نوع گیاه و گنجایش ظرف باشد ، بطوریکه جذب هوا ، به سهولت انجام پذیرد .برای این که گیاهان بتوانند در آب رشد نمایند باید آب ظرف کشت هرچند روز تعویض گردد زیرا تا زمانی که آب تازه باشد امکان رشد جُلبَک‌ها و باکتری ها وجود نداشته و گیاه به خوبی رشد می‌کند.
برای جلوگیری از فساد سریع آب از زغال نیز میتوان استفاده کرد ، برای این‌که زغال در آب شناور نباشد قبل از استفاده چند روز آنرا در آب می‌گذارند تا خیس بخورد  این عمل از یک طرف باعث تمیز شدن گرد و خاک زغال شده و از طرف دیگر از کثیف کردن آب جلوگیری می‌کند.
گیاهی که در آب پرورش می یابد مثل کشت گیاهان در خاک به نور احتیاج دارد . از این جهت بسته به نوع گیاه ، باید مکان مناسب آنرا در داخل آپارتمان بدقت انتخاب نمایند.
منبع: اینترنت
   برگرفته از کتاب : پرورش گل ها و گیاهان زینتی

دیدگاهی بنویسید