postheadericon پلاک۴۴ در رتبه‌ی هفتم فهرست گوگل ایستاد!

خبر کوتاه بود اما مثل بمب عرصه‌ی رسانه‌های مجازی را به ویبره انداخت. طبق اعلام گوگل نشریه‌ی دیجیتالی پلاک، رتبه‌ی هفتم  پرمخاطب‌ترین وب‌سایت جهان را به دست آورد.
 گوگل با بررسی وب‌سایت‌های اینترنتی، فهرستی از هزار سایت پرمراجعه را منتشر کرده که بر اساس آن، فیس‌بوک اول، یاهو دوم، لایو دات کام سوم، ویکی‌پدیا چهارم، ام.اس.ان پنجم مایکروسافت ششم و پلاک در رتبه‌ی هفتم جهان ایستادند.
این جایگاه رشک برانگیز در حالی به این نشریه‌ی پرمخاطب اختصاص یافته است که طبق اظهار نظر مسوولین گوگل نتیجه مربوط به شش ماه اول سال میلادی می‌باشد ( هنگام مخابره‌ی این خبر نیم سال میلادی درست و حسابی کامل نشده!) تحلیل‌گران امید دارند با توجه به استقبال گسترده مخاطب‌ها، امیدهای فراوانی وجود دارد تا پایان سال ۲۰۱۵ این نشریه‌ی دیجیتال رتبه‌ی جهانی خود را ارتقا بخشد.
برای پی بردن به عکس‌العمل مردم در قبال این خبر تنها گزینه در حال حاضر صبر است تا تحلیل‌ و تفسیرها به سرانجام برسد و موج شادی و احتمالا افسوس فروکش کند تا ابعاد خبر کشف و اطلاع‌رسانی شود. اما خبرنگار ما اعتقاد دارد، تنها چیزی که با صبر به دست می‌آید همانا سیرترشی است، مابقی چیزها یا با پول دست می‌شود یا با تحقیق، ‌لذا با این باور ابتدا به سراغ سردبیر نشریه‌ی وزین پلاک جناب آقای محمدحسین دیزجی رفت تا جزییات کامل را از زبان ایشان کشف کند.
 ـ جناب دیزجی ضمن تبریک کسب این مقام شگفت‌انگیز جهانی، برای مخاطب‌های سایت خبری ما از احساس خود در این‌باره صحبت کنید.
ـ چنین خبری از طرف گوگل به ما اعلام نشده است، نمی‌دانم شما بر اساس چه مستنداتی در این مورد صحبت می‌کنید،‌ من فهرست سایت‌های اعلام شده از طرف گوگل را دیده‌ام و …
ـ شکسته نفسی شما برای ما قابل احترام است اما به این سئوال ما پاسخ بدهید که خودتان انتظار چنین موفقیتی را داشتید یا اصلا پلاک را در چنین جایگاهی می‌بینید؟
ـ در این مورد هر چه بگویم مصادره به مطلوب خواهید کرد،‌ لذا به آن پاسخ نمی‌دهم حرف من روی فهرست اعلامی از سوی گوگل بود که شما مجال صحبت …
ـ ‌ما آن فهرست را به دقت ارزیابی کرده‌ایم،‌ شما از پلاک صحبت کنید.
ـ پلاک۴۴ دارای مخاطب‌های ثابت است، ‌ترکیبی از مسوولان، کارکنان، کارشناسان، مربیان و اعضای کانون که خانواده‌ی گسترده‌ای هستند با سلیقه‌ها و توانایی‌های مختلف. در کنار این طیف ما مخاطب‌های متغیر هم داریم که شامل خانواده‌ها و مردم عادی است. تعداد کثیری از این طیف مخاطب دایم ما هستند.
ـ پس ایستادن شما در این جایگاه جهانی دور از انتظار نبوده چرا که با ارزیابی دقیق دریافته‌ایم برخی مطالب در نشریه‌ی شما «شونصد بار» کلیک شده‌اند!
ـ ما برای پلاک۴۴ زحمت کشیده‌ایم، این نشریه برای ما ارزش بسیاری دارد و توانایی دفاع از جایگاه و عملکرد آن را داریم و هرگونه بی حرمتی و اظهارنظر سطحی خوشایندمان نیست.
ـ اگر از گفته‌ی ما رنجیده خاطر شدید عذر می‌خواهیم، اما با بررسی دقیق خبرنگار ما روی نشریه‌ی شما به موارد عجیب رسیدیم و مجبور شدیم تحقیق خود را کمی گسترده‌تر و ریزتر انجام دهیم، تحقیق اولیه‌ی ما روی سایت نشان داد که برخی مطالب و خبرهای کاملا ساده همان «شونصد بار» کلیک شده‌اند. تحقیق‌های بعدی ما را به سرنخ‌هایی رساند که دوست داریم صحت و سقم آن‌را از شما جویا شویم!
ـ گوش می‌کنم.
برای مثال ما شنیدیم که یکی از مربیان شما یک ماه مرخصی بدون حقوق گرفته و در خانه نشسته و هی مطلبی که شما از ایشان در نشریه گذاشته‌اید را کلیک می‌کند!
ـ چنین چیزی نمی‌تواند صحت داشته باشد. مربی ما نیاز به چنین کاری ندارد.
ـ پس حتما این را هم نشنیده‌اید که یکی از کارشناسان شما با یک جعبه شیرینی و انبوهی ساندیس وارد کافی‌نت محله‌شان شده و با مهمان کردن تمام کاربران از آن‌ها خواسته مطلب او را در نشریه کلیک‌باران! کنند. یا یکی از کارشناسان از مربی‌ها خواسته هر کس برای مطلب او نظر بگذارد و سه رقمی کلیک کند، تلافی خواهد کرد یا یکی از مربیان آیتمی به فعالیت‌های کانون اضافه کرده بعنوان «صد کلیک یک کتاب» که عضو ابتدا صد کلیک بر روی مطلب آن مربی انجام می‌دهد بعد یک کتاب به امانت می‌برد، یا فعالیتی راه افتاده تحت عنوان «کلیک درمانی» که کارشناسان و مربیان انجام می‌دهند و …
ـ نگاه کنید، اگر در دنیای مجازی مطلبی از یک شخص منتشر شد او حق دارد به دوستان و نزدیکان خود اطلاع دهد تا آن مطلب را بخوانند، چنین کاری رایج است و کار ناپسندی هم نیست.
ـ از اطلاع‌رسانی صحبت نمی‌کنیم، کلیک بر روی برخی مطالب شما بسیار تابلو و رسوا کننده است. الان که محضر شما هستیم، نشریه‌ی شما  یک‌میلیون و ۶۳۳ هزار و ۳۱۴ بار کلیک شده است، اما وقتی کلیک‌های مطالب شما را حساب کردیم ارقام نجومی به دست می‌آید!
ـ این طبیعی است، جمع کلیک‌های مطالب داخل  نشریه از رقمی که فرمودید باید بیشتر باشد، چون مخاطب یک‌بار وارد سایت می‌شود و در هر مراجعه به شش تا ده مطلب مراجعه می‌کند.
ـ ما از رقم «شونصد میلیونی» صحبت می‌کنیم!
ـ ببینید مطلبی که عنوان کردید دغدغه خود ما نیز هست و بسیاری از مربی‌های فهیم و مخاطب‌های همیشگی ما هم از این موضوع گله دارند ولی ما با توجه به احترامی که به همکاران خود قایل بوده و هستیم معتقدیم نیازی به تذکر و یادآوری نیست، ما نگران نیستیم چرا که به صداقت مخاطب‌های خود اطمینان داریم و بر این باوریم چنین روندی متوقف خواهد شد.
ـ پس اقدامی نکرده‌اید؟!
ـ ما می‌توانیم مطلبی که غیرمتعارف کلیک می‌شود و ماه‌ها در صدر اخبار پربیننده قرار می‌گیرد را قفل کنیم و یا به صاحب مطلب گوشزد کنیم یا اصلا بخش مطالب پربیننده را از نشریه برداریم، اما اعتماد به همکاران و مخاطب‌ها چنین اقدامی را غیرضروری کرده است. پلاک۴۴ جایگاه خود را بین مخاطبان خود پیدا کرده و لزومی ندارد مطلبی هزاران کلیک بخورد تا ارزش آن بالا برود. مخاطبان واقعی ما باور دارند که چنین کاری مطلب را لوث می‌کند.
ـ چرا شما وقتی از پلاک صحبت می‌کنید می‌گویید پلاک۴۴؟
ـ عزیز من اجازه ندادید شما را متوجه اشتباهی کنم که در خواندن فهرست گوگل مرتکب شده‌اید، اسم واقعی نشریه‌ی ما پلاک۴۴ است، از اول همین بوده و به همین نام شناخته می‌شود. رتبه‌ی هفتم در فهرست گوگل «بلاگ ‌اسپات» است که شما پلاک خوانده‌اید. هر چند با این وجود نیز چیزی از ارزش‌های نشریه‌ی پلاک۴۴ کم نمی‌شود. به هر حال از موارد مطرح شده و تحقیق ارزشمند شما سپاسگزارم.
حسین قربان زاده، کارشناس روابط عمومی کانون استان اردبیل
    
 

۶ دیدگاه براي " پلاک۴۴ در رتبه‌ی هفتم فهرست گوگل ایستاد! "

 • باسلام

  با تحقیق خبرنگاران دیگر،با خوشحالی فراوان باید به آگاهی برسانیم که همین الان اطلاع یافتیم که همین مطلب”پلاک۴۴ در رتبه‌ی هفتم فهرست گوگل ایستاد!”از جناب قربان زاده، در رتبه سوم پرمخاطب ترین مطالب موتورهای جستجوی جهان قرار گرفته است.
  ضمن تبریک به این همکارارجمند،آرزوی موفقیت های بیشتر جهانی را برای همه همکاران آرزومندیم.

 • Bosak:

  خیلی جالب بود بسیار لذت بردم و خندیدم سپاس

 • فریبا نوروزیه:

  همکار خوبم آقای قربانزاده مطلب بسیار با مزه ای در مورد پلاک ۴۴ نوشته اید درود بر ذهن خلاق و توانای شما .می گم حالا با این شهرت پلاک ۴۴ چشم نخوره .

 • داریوش علومی گیلانده:

  دست مریزاد آقای قربانزاده. قابل توجه عزیزانی که کلیک موس را در حالت رگبار و مسلسل تنظیم می‌کنند.

 • فاطمه جعفرزاده:

  وقتی جمعی با همدلی مجموعه ای را می گردانند و برای تهیه هر مطلب مدتی از وقت خود را اختصاص می دهند بی انصافی است که حتی یک لغزش کوچک اتفاق بیفتد و همه تلاشها را خدشه دار کند و یا به محض شکل گرفتن حدس و گمانی همه را در معرض بی مهری قرار دهیم. در بخش مقاله اران زحمت زیادی می کشند. یک پژوهشگر که مقاله ای را با زحمت تدوین می کند اهل اتلاف وقت نیست و پس از هر پژوهش دنبال پژوهشی دیگر است. گاه حتی یادمان می رود سری بزنیم و ببینیم که مطلب تازه ارسال شده منتشر شده است یا خیر. همه را به یک چشم دیدن نهایت …است. لطفا جای خالی را پر کنید

  • حسین قربانزاده:

   سرکار خانم جعفرزاده
   ضمن عرض ادب
   حقیر به عنوان همکار در برابر عزیزان صاحب فکر و قلم همیشه سر تعظیم فرود آورده و می‌آورم و این احترام را نه وظیفه‌ی رایج، بلکه مایه افتخار دانسته و باور کرده‌ام.
   برای شما نیز بعنوان همکاری فرهیخته و اهل قلم و پژوهش احترام می‌گذارم. طنز فوق خدای نکرده طعنه یا جسارت محضر هیچ کدام از همکاران اهل ذوق و قلم و توانایی نیست. فقط و فقط اشاره‌ای است درون خانواده، از سوی یکی از اعضای شلوغ خانواده.
   برخی مطالب در سایت مستلزم آن است که خواننده (یک خواننده) ده‌ها بار به آن رجوع کند هم‌چنان که خودم برای خواندن یک مقاله در فرصت‌های پیش آمده بارها مراجعه کرده و بخش بخش خوانده‌ام و کاملا طبیعی و منطقی است که آمار کلیک این قبیل مطالب (مقاله‌ها) بالا برود.
   اما شما می‌توانید با کلیک روی پرخواننده‌ها به حقیقت تلخی پی ببرید. برخی مطالب نیازمند یک‌بار دیدن هستند و کلیک هفت، هشت هزار باره‌ی آن‌ها لازم نیست و غیرطبیعی می‌نماید.
   حقیر به توان و خلاقیت بسیاری از مربیان و کارشناسان کانون ایمان دارم این همکاران نیاز به چنین کار ناشایست ندارند. یک ضرب‌المثل ترکی می‌گوید: ظرف پر، صدا ندارد. یعنی اگر بر ظرف پر بکوبی مثل طبل صدا نمی‌دهد.
   جسارت حقیر را ببخشید. جرات پر کردن جای خالی را هم نداشتم.
   کاش همکارانی که کمی (فقط کمی) این مطلب به آن‌ها اشاره دارد دیگر دکمه‌ی f5 را فشار ندهند.

دیدگاهی بنویسید