postheadericon چشمه‌های آب گرم محلات

چشمه‌های  آب گرم محلات در فاصله ۱۵ کیلومتری از شمال شرق این شهرستان، در کنار ارتفاعات این منطقه در استان مرکزی قرار دارد و مسافران زیادی در ایام تعطیل و به ویژه نوروز رهسپار این منطقه می‌شوند. شهرستان محلات از شمال به قم و آشتیان و از جنوب به اصفهان و گلپایگان و از غرب به خمین و اراک و از شرق به دلیجان محدود است.
چشمه‌های آب گرم شهرستان محلات از شهرتی دیرینه برخوردار است و سالانه گردشگران بسیاری را به امید بهبودی و رفع بیماری به سوی خود فرا می‌خواند.
این چشمه با خاصیت درمانی و تفریحی محور اصلی گردشگری در این شهرستان و استان مرکزی است که می توان از آن به عنوان چرخه گردشگری، جاذبه های طبیعی و تاریخی این شهرستان یاد کرد.
استفاده از چشمه‌های آب گرم معدنی محلات سابقه باستانی داشته و می‌توان تاریخ استفاده از آن را با آثار باستانی خورهه در یک جهت پنداشت. چشمه‌های آبگرم محلات از شهرت زیادی در استان مرکزی و همچنین سراسر ایران برخوردار است.
چشمه‌های آب‌گرم محلات شامل ۶ چشمه به نام‌های شفا، دنبه، سلیمانیه، سودا (بختیاری)، حکیم و روماتیسم است. تمام چشمه‌ها به جز چشمه حکیم که دمای کمتری نسبت به سایر چشمه‌ها دارد از سایر چشمه‌ها برای اهداف بالنئولوژیکی استفاده می‌شود.
استحمام در چشمه‌های شفابخش اثرات زیادی بر سلامت فیزیکی، ذهنی و روانی انسان داشته و علاوه بر فراهم کردن عناصر گرانبها برای بدن، نوشیدن و استحمام در این چشمه‌ها تسکین‌بخش است.
به طور کلی چشمه های آب گرم به دو نوع تقسیم می شوند : نوع اول چشمه هایی هستند که آب آنها روی زمین سرچشمه گرفته و در ابتدا دارای حوادث طبیعی اما پس از فرو رفتن در زمین و گذشتن از لایه های گوناگون گرمای آنها گرفته شده و برخی از مواد کانی را در خود حل می نمایند و از راه ها و منافذ دیگری در سطح زمین متجلی می گردند . نوع دوم آب گرم هایی هستند که بیشتر از بخار خمیره سنگهای سوزان درون پوسته زمین به وجود آمده و به سطح زمین می رسند . تحقیقات به عمل آمده مشخص می سازند که آب گرم محلات از نوع دوم می باشد دسترسی به این چشمه به دو طریق ممکن است .
۱-از طریق جاده دلیجان – محلات
۲-جاده اصلی قم – اصفهان ( از طریق جاده دو دهک – خورهه )
خواص درمانی آب گرم محلات :
رنگ مایل به قرمز و مزه آب چشمه های آب گرم محلات نشان می دهد که این آب دارای ترکیبات آهن و احتمالاً گوگرد می باشد . به همین جهت دارای خاصیت درمانی است . در کتاب « تاریخ و جغرافیای قم » آمده است : « هر کس را که بیماری و علتی سرد باشد یا بادی در اعضای او باشد چون خود را بدین آب شوید به قدرت خدای عز و جل شفا یابد . » در جای دیگر آمده است : « آب این چشمه از ترکیبات آب‌های سولفاته کلسیک و از دسته آب‌های هیپرترمال یا باقیمانده خشک زیاد می باشد که مدر بوده و در درمان بیماری های نقرس و همچنین بیماری کبدی ، صفراوی – کلیوی و دستگاه گوارش مصرف دارد . »
یکی دیگر از مواهب طبیعی موجود در ترکیبات معدنی این آب گرم، گاز رادون است که موجب درمان انواع بیماری‌های ریوی می‌شود. طبق نظر کارشناسان سازمان انرژی اتمی کشور گاز رادون فقط در این محل درصد قابل توجهی دارد.
چشمه آب گرم محلات از نوع آب‌هاى گرم عمقى است که بیش‌تر از بخار خمیره سنگ‌هاى سوزان درون پوسته زمین به وجود مى‌آید و به سطح زمین مى‌رسد.
عمق این نوع آب‌هاى گرم گاهى به ۲۰ هزار متر و گرماى آنها متناسب با عمق و سرعت بالا آمدن، گاهى به ۱۰۰ درجه سانتى‌گراد هم مى‌رسد.
امکانات و تسهیلات :
بنا به خاصیت آب درمانی چشمه در سال ۱۳۵۰ تأسیساتی بر فراز کوه و در محل مظهر چشمه ساخته شده است . این مجتمع دارای دو مجموعه مردانه وزنانه هست که هر یک دارای استخر شنا ، وان و دوش های انفرادی می باشد . مجتمع آبگرم محلات دارای یک هتل سه طبقه به مساحت ۳۰۰۰ متر با ۳۶ اتاق به صورت سوئیت های یک ، دو و سه خوابه مورد بهره برداری قرار می گیرد .

تهیه و تنظیم: فریبا نوروزیه، کارشناس روابط عمومی کانون استان مرکزی
منبع: سایت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و نشریه همشهری آنلاین

۳ دیدگاه براي " چشمه‌های آب گرم محلات "

دیدگاهی بنویسید