postheadericon چند راهکار برای مقابله با آلرژی در خانه

مراقب باشید که یخچال خانه رطوبت نگیرد و زمانی که آن را تمیز می‌کنید توجه ویژه‌ای به واشرهای در یخچال داشته باشید. زیرا آن‌ها محیط مناسبی برای رشد قارچ هستند. محققان آمریکایی می‌گویند مبارزه با قارچ‌های حمام، استفاده نکردن از خوشبوکننده‌های هوا در داخل خانه، استفاده از ملحفه‌های ضد کنه و تعمیر لوله‌های آبی که چکه می‌کند از جمله ۲۵ راهکار ساده برای ضد آلرژی کردن خانه است. به گزارش پایگاه اینترنتی نیوساینس، بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از ۲۰ درصد مردم در سراسر جهان به نوعی از بیماری آلرژی مبتلا هستند و این میزان به دلایل مختلف پیوسته در حال افزایش است. جی پورتنوی مدیر بخش آلرژی، آسم و ایمونولوژی بیمارستان اطفال مرسی در کانزاس سیتی واقع در آمریکا می‌گوید: تغییر شرایط جوی هوا و افزایش سطوح دی اکسید کربن، محیطی ایجاد کرده است که برای رشد مواد آلرژی زا مانند کپک مناسب‌تر است. وی می‌افزاید: همچنین این روزها در خانه‌های پاکیزه‌تری زندگی می‌کنیم بنابراین سیستم ایمنی بدن ما زمانی که با مواد ناآشنا مانند گردوغبار، کنه یا غیره روبرو می‌شود، به تکاپو می‌افتد. این محققان به ۲۵روش ساده اشاره کردند که می‌تواند محیط داخل خانه را به شرح ذیل ضد آلرژی کند:
 
•    استفاده از خوشبوکننده‌های هوا ممنوع!
برخی از خوشبوکننده‌های هوا ترکیبات آلی فرار منتشر می‌کنند که می‌تواند موجب تشدید مشکلات تنفسی شود. همچنین نشان داده شده است که ترکیبات آلی فرار موجود در خوشبوکننده‌های هوا باعث بروز سردرد در افراد مستعد می‌شود.
•    مبارزه با قارچ‌های حمام
از بین بردن قارچ‌های حمام یک روش موثر برای ضد حساسیت کردن خانه است؛ برای این منظور می‌توان در حمام یک فن تهویه هوا نصب کرد و آن را در جریان هر بار حمام کردن و دوش گرفتن به راه انداخت؛ کار کردن فن در هنگام استحمام موجب می‌شود رطوبت محیط که بسیار مورد علاقه قارچ‌ها است، کاهش یابد. همچنین حداقل می‌توان در طول دوش گرفتن یا حمام کردن لای در یا پنجره حمام باز نگاه داشت تا رطوبت محیط کاهش یابد. از سوی دیگر قارچ‌ها در گوشه و کنارهای مرطوب رشد می‌کنند بنابراین هفته‌ای یک بار باید اطراف سینک ظرفشویی، وان و توالت را پاک کرد.
•    استفاده از ملحفه‌های ضد کنه
استفاده از ملحفه‌های ضد کنه بر روی تشک و بالش راهکاری دیگر برای ضدحساسیت کردن خانه است. این ملحفه‌ها از نفوذ حشرات به رختخواب جلوگیری می‌کنند. همچنین باید به یاد داشت که ملحفه‌های خود را هفته‌ای یک بار با آب داغ (با دمای ۱۳۰ درجه) شست و بعد آن را در خشک کن با درجه حرارت بالا خشک کرد.
•    انتخاب پرده‌های قابل شستشو
انتخاب پرده‌های قابل شستشو برای پنجره اقدام دیگری است که برای ضد آلرژی کردن خانه به‌کار برده می‌شود. برای این منظور سعی کنید پرده‌هایی برای پنجره‌های خانه خود انتخاب کنید که قابل شستشو یا فرستادن به خشکشویی باشد.
•    ممانعت از ورود حیوانات خانگی
یک مطالعه که در سال ۲۰۱۱ انجام شد نشان داد، افرادی که اجازه نمی‌دادند گربه‌هایشان وارد خانه شود، احتمال ابتلا به آلرژی گربه در آنها بسیار کمتر بود.
•    ذخیره سالم مواد خوراکی
از دیگر راهکارها برای ضد آلرژی کردن خانه ذخیره سالم مواد خوراکی است. ذخیره مواد خوراکی در قوطی‌های پلاستیکی یا شیشه‌ای، باعث می‌شود که سوسک و موش نتوانند به آن مواد خوراکی دسترسی پیدا کنند و از ورود به خانه منصرف شوند.
•    تعمیر لوله‌هایی که چکه می‌کنند
تعمیر لوله‌های آبی که چکه می‌کنند نیز می‌تواند به کاهش بروز آلرژی در خانه کمک کند. تحقیقات نشان داده‌اند که حتی چکه کردن یک قطره کوچک از لوله‌های زیر سینک ظرفشویی می‌تواند موجب تشکیل قارچ شود. طبق یک مطالعه که در سال ۲۰۱۰ در دانشکده پزشکی هاروارد انجام شد، خانه‌ای که در آن قارچ وجود داشته باشد خطر ابتلا به حمله شدید آسم را در افراد مبتلا به آسم که دارای یک واریان ژنی خاص هستند، افزایش می‌دهد.
منبع: سایت آرمان روابط عمومی

یک دیدگاه براي " چند راهکار برای مقابله با آلرژی در خانه "

دیدگاهی بنویسید