کتاب‌خانه‌ای که در بندری تاریخی راه‌اندازی شد

postheadericon کانون «سیراف» پایگاهی برای معرفی میراث فرهنگی به کودکان

سیراف بندر بزرگ، تاریخی و یکی از نشانه‌های باشکوه تمدن بزرگ ایران شاهد گشایش یک کتاب‌خانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بود تا این مرکز فرهنگی هنری به یکی از قطب‌های معرفی میراث فرهنگی ایرانیان به نسل‌های حاضر تبدیل شود.
به گزارش نشریه الکترونیک پلاک۴۴، در حالی‌که نشانه‌های بزرگ تمدن ایرانی و اسلامی و زوایای آشکار و پنهان آن از چشم بسیاری از ساکنان اطراف همان محوطه‌های تاریخی نیز پنهان مانده است، وجود مراکزی که بتوانند کودکان و نوجوانان را با این جلوه‌های شکوهمند تمدن ایرانی آشنا سازند، ضروری به نظر می‌رسد.
سیراف، بندری که آوازه شکوه و عظمتش تمامی جهان را در نوردیده بود و بزرگ‌ترین بندر خلیج همیشه مانای فارس را به مرکز عظیم ارتباط تجاری ایران با سراسر جهان در آن روزها تبدیل کرده بود، امروز گشایش یک مرکز فرهنگی‌هنری کانون را جشن گرفت تا در آن کودکان و نوجوانان بتوانند بیش از گذشته با فرهنگ، تمدن و تاریخ کهن خود آشنا شوند.
ضرورت توسعه صنعت گردشگری با توجه به اتفاق‌های اخیر در عرصه بین‌الملل و رویکردهای دولت جمهوری اسلامی ایران در این زمینه، می‌تواند بر اهمیت آشناساختن ساکنان بومی شهرهای تاریخی با فرهنگ و گذشته خود تاکید کند از آن رو مراکز فرهنگی هنری کانون می‌توانند در این زمینه نقشی مهم را بر عهده داشته باشند.
بر همین اساس صبح و بعد از ظهر روز ۱۴ بهمن و در سومین روز برگزاری جشن‌های سالگرد پیروزی انقلاب مراکز کانون در دو بندر «نخل تقی» و «سیراف» استان بوشهر به بهره برداری رسید.
در آیین گشایش این مراکز که فرمانداران و مسوولان شهری نیز حضور داشتند، مناف یحیی‌پور معاون تولید کانون ضمن ابراز خرسندی از این اتفاق خوب فرهنگی گفت: امیدواریم از از این پس شاهد رشد و شکوفایی استعدادهای کودکان و نوجوانان این شهرهای بندری کشور باشیم.
وی هم‌چنین ضمن دعوت از کودکان و نوجوانان برای بهره‌مندی از فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ادبی کانون خواستار حمایت، همراهی و هم‌دلی بیشتر مسوولان از این مراکز شد.
شهر بندری نخل‌تقی در بخش مرکزی شهرستان عسلویه در کرانه خلیج فارس قرار دارد و بندر سیراف یا (طاهری) از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان استان بوشهر است.
در این آیین هم‌چنین زهره عالی‌نسب مدیرکل کانون این استان نیز ضمن اشاره به ایام دهه مبارک فجر و بهار انقلاب، رسالت کانون پرورش فکری در رشد بالندگی ذهنی کودکان و نوجوانان را بسیار با اهمیت دانست و خواستار ارتباط بیشتر مسوولان، خانواده‌ها و کودکان و نوجوانان با این مجموعه فرهنگی شد.
مدیرکل کانون بوشهر خطاب به خانواده‌ها و مسوولان گفت: کانون پرورش فکری با بهره‌گیری از مربیان متخصص و شیوه‌ی آموزش غیرمستقیم موجب تقویت خودباوری در بچه‌ها می‌شود تا آن‌ها با عزت نفس و اعتماد به نفس بالای خود، هدف‌های بالایی را در زندگی دنبال کنند.
وی کانون را فضایی مستعد برای تقویت هویت ملی و مذهبی بچه‌ها دانست و افزود: باید تلاش کنیم از این ظرفیت به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.
عالی‌نسب در پایان اظهار امیدواری کرد: در ادامه بتوانیم با تعامل نهادهای مختلف به اعتلای فرهنگ و تربیت در میان کودکان و نوجوانان با تکیه بر دانایی محوری و خردورزی دست یابیم و سرزمینی توسعه یافته و متعالی در تمامی زمینه‌ها داشته باشیم.
گفتنی‌است: اعتبارات ساخت مرکز بندر نخل‌تقی با زیر بنای ۹۲۰ متر و مساحت ۱۵۰۰ متر و مرکز فرهنگی‌هنری بندر سیراف با زیر بنای ۹۲۰ متر و مساحت ۱۲۰۰ متر از مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان بوشهر تامین شده است.

دیدگاهی بنویسید